0

Trawnik jesienią – do kiedy używamy kosiarki?

Piękny trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji także jesienią. Przygotowanie trawnika do zimy pozwala zapobiec wielu problemom, z którymi często przychodzi borykać się wiosną – ubytkom darni, „łysym plackom”, blademu kolorowi trawy. Jesienne zabiegi pielęgnacyjne nie są skomplikowane, a jeśli towarzyszy im korzystna aura, będą czystą przyjemnością.

 

Co trzeba zrobić jesienią, żeby trawa ładne wyglądała na wiosnę?

kosiarki

1. Nawożenie – dostarczenie trawnikowi nawozu przed zimą zwiększa odporność trawy na działanie mrozu, w tym celu należy jednak użyć nawozu z potasem i fosforem. O tej porze roku nie wolno stosować nawozów azotowych, które uniemożliwiają trawie przejście w fazę odpoczynku i właściwą regenerację. W sklepach ogrodniczych można znaleźć produkty specjalnie dopasowane do potrzeb trawy jesienią.

2. Ostatnie koszenie – kosiarki pod żadnym pozorem nie chowamy wraz z końcem astronomicznego lata. Ostatnie koszenie najlepiej wykonać w drugiej połowie października, oczywiście, jeśli pozwala na to pogoda.

3. Usuwanie liści – pozostawienie liści na zimę będzie skutkować gniciem trawnika, dlatego tak ważne jest ich usunięcie przed opadami śniegu.

4. Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika, stosuje się w celu rozluźnienia gleby i dostarczeniu tlenu korzeniom.

kosiarkiPrawdziwą „zmorą” wielu właścicieli trawników jest wyrastający mech lub skrzyp. Niechcianych gości można pozbyć się dokonując wapnowania trawnika, w przypadku gleby o niski pH. W październiku wzrasta też aktywność kretów, dlatego w tym okresie warto zaopatrzyć się odpowiednie produkty odstraszające intruzów lub sięgnąć po domowe sposoby na krety.

Tags:

Dodaj komentarz