Podatek VAT stanowi istotny element w finansach każdej firmy. Każdy przedsiębiorca musi odprowadzać do kasy Państwa część przychodów ze sprzedanych towarów i usług. Z drugiej jednak strony Państwo daje możliwość odliczenia podatku VAT z poniesionych na działalność firmy kosztów. Odliczanie VAT-u ma jednak swoje niuanse i warto je znać. Wśród nich jest między innymi sposób odliczania podatku za paliwo.
Pełne odliczenie VAT
Najbardziej korzystne dla przedsiębiorcy jest pełne odliczenie podatku VAT od paliwa. Jednak nie każdy właściciel firmy może to zrobić. Aby móc odliczyć cały VAT pochodzący z paliwa pojazd musi spełniać kilka warunków.
- Przede wszystkim musi być wciągnięty do ewidencji środków trwałych firmy. Tym samym przedsiębiorca musi zadbać między innymi o amortyzację pojazdu.
- Kolejnym warunkiem jest sposób użytkowania auta. Samochód musi być wykorzystywany wyłącznie na potrzeby firmy.
- Na koniec na właściciela auta ustawodawca narzuca obowiązek prowadzenia ewidencji użytkowania pojazdu, zwanej popularnie kilometrówką.
Dokładne informacje związane z pełnym odliczeniem podatku VAT można znaleźć na stronie https://pragmago.pl/porada/w-jakim-zakresie-mozna-odliczyc-vat-od-kosztow-paliwa/
Do grupy firm korzystających z pełnego odliczenia VAT-u na paliwo zaliczają się przede wszystkim firmy transportowe czy firmy świadczące usługi w zakresie przewozu osób, w których koszty paliwa stanowią duży odsetek kosztów ponoszonych na działalność opodatkowaną.
Warto też wspomnieć, że przedsiębiorcy mający prawo do odliczenia pełnego podatku VAT mogą odliczyć sobie od podatku inne koszty eksploatacji pojazdu takie jak np. naprawy, opłaty za autostrady, koszty poniesione na wyjazdy zagraniczne itp.
Odliczenie VAT w 75%
Firmy, które często korzystają z samochodu, ale nie prowadzą ewidencji użytkowania pojazdów, mogą skorzystać z odliczeń VAT od kosztów paliwa na poziomie 75%. Jednakże, aby było to możliwe konieczne jest wciągnięcie pojazdu do ewidencji środków trwałych firmy.
Odliczenie VAT w 50%
Wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą korzysta z samochodu zarówno w celach firmowych jak i prywatnych. Dla tej grupy osób przewidziano możliwość odliczenia 50% VAT-u. Jednakże, aby się starać o to odliczenie konieczne jest wpisanie pojazdu do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Warto to zrobić, ponieważ w takim wypadku można skorzystać także z innych profitów, w tym z opcji odliczenie 75% kwoty netto kosztów eksploatacji pojazdów.
Minimalne odliczenie – 20% VAT
Jeśli przedsiębiorca nie korzysta na co dzień z samochodu i nie posiada auta wpisanego do ewidencji pojazdów, może odliczyć sobie 20% VAT z kwoty wydanej na paliwo do samochodu prywatnego. Warunkiem jest możliwość udowodnienia faktu, iż pojazd, pomimo że stanowi własność prywatną, jest też wykorzystywany w celach firmowych.
Odliczanie VAT od kosztów paliwa wymaga precyzyjnej dokumentacji oraz zrozumienia kryteriów, które determinują odpowiedni poziom odliczenia. Warto je znać, aby w przyszłości nie mieć problemów z rozliczeniami podatkowymi.