system e-deklaracje
0

Polubiliśmy e – deklaracje

Z raportu przedstawionego na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów wynika, że z roku na rok coraz więcej podatników w naszym kraju decyduje się na wypełnienie elektronicznej wersji zeznania podatkowego PIT (od 2 % w 2010 do 46 % w 2015 roku). Za co tak polubiliśmy elektroniczne deklaracje?

Sympatia rośnie wraz z wiedzą

Im więcej wiemy o e-deklaracjach, tym chętniej się na nie decydujemy zamiast wypełniać papierowe formularze PIT. Większość z nas samodzielnie odnalazła instrukcję w internecie, inni korzystali z porad rodziny i znajomych przy wypełnianiu deklaracji on-line. Nasze media także nie próżnowały i szeroko informowały o takiej możliwości przed upłynięciem daty złożenia deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego.

e-deklaracja
http://g1.computerworld.pl/

Liczy się zadowolenie podatników

Administracja państwowa wychodząc na przeciw oczekiwaniom podatników sprawdza poziom ich satysfakcji z systemu e-deklaracji. Okazuje się, że średni czas poświęcony na wypełnienie formularza nie różni się tak bardzo między wersją papierowa, a elektroniczną i wynosi od 10 do 30 minut. Korzystający z systemu internetowego wyraziliśmy zadowolenie z jego funkcjonowania, a instrukcje na stronie określiliśmy jako przydatne.

Wady i zalety systemu

Podatnicy widzą zdecydowanie więcej zalet niż wad systemu e-deklaracji. Podoba im się oszczędność czasu i wygoda przy wypełnianiu internetowych deklaracji. Poza tym część z nas z zadowoleniem odnotowuje brak kosztów dojazdu i nowoczesność takiego rozwiązania. Podstawową wadą według ankietowanych jest konieczność podawania kwoty przychodu, ale przecież nie uniknęliby jej również w wersji papierowej. Część skarżyła się też na działanie sprzętu komputerowego jaki miała do dyspozycji na czas złożenia e-PIT.

petent w Urzędzie Skarbowym
http://www.xdpedia.com/

Dodatkowe ułatwienia w e-deklaracjach

System e-deklaracji nie jest wcale idealny i aby przyciągał coraz większe rzesze podatników, musi się stale ulepszać. Dlatego między innymi od tego roku dostępny było tzw. wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR pre-filled tax return), które zawierało dane dostarczone uprzednio przez podatnika. O ile nie zmieniły się, to podatnik oszczędza sporo czasu i unika błędów podczas ich przepisywania. Z pewnością w tym roku podatkowym czekają nas dodatkowe ułatwiania. Warto się z nimi zapoznać.

źródło informacji: www.mf.gov.pl/documents/764034/4191470/20150603_Raport_edeklaracje.pdf

źródło obrazka wyróżniającego: pit-tax.pl

Dodaj komentarz