0

Enoturystyka – urlop na winnym szlaku

Szukasz pomysłu na ciekawe wakacje albo weekend, a jesteś miłośnikiem dobrego jedzenia i wina? Enoturystyka to wśród Polaków coraz popularniejszy i bardziej dostępny trend. Wakacje na szlaku wina można spędzić już nie tylko za granicą, ale także nad Wisłą.

Enoturystyka – wakacje z winem, tradycyjną kuchnią i zwiedzaniem
Wycieczki do regionów winiarskich to z wielu powodów rewelacyjny sposób na spędzenie wolnego czasu. Podróże szlakiem najlepszych win, gdzie jest czas zarówno na poznawanie warunków naturalnych, technologii i fascynującej historii ich powstawania, jak i na degustację to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników wina – znawców i amatorów szlachetnego trunku. Zwykle regiony winiarskie są zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach o pięknych krajobrazach, w pobliżu ciekawych zabytków, dlatego z enoturystyką można doskonale połączyć standardowe zwiedzanie, poznawanie historii i kultury oraz różne formy aktywnego spędzania czasu w danym regionie. Wreszcie, enoturystka to okazja do próbowania wyśmienitej, tradycyjnej kuchni regionalnej. Picie wina jest nierozerwalnie związane z tradycyjnymi potrawami danego zakątka świata.

Polecane miejsca za granicą i w Polsce
W Europie enoturystyka od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego nie brakuje miejsc, idealnie dostosowanych do potrzeb turystyki. Najatrakcyjniejsze ośrodki winiarskie, przystosowane do enoturystyki znajdują się przede wszystkim we Włoszech (Umbria, Toskania), we Francji (Burgundia, Alzacja, Prowansja, Dolina Rodanu), Hiszpanii (Katalonia, Andaluzja). Nieco bliżej Polski znajdują się słynne winnice na południu Niemiec, jednak jeśli nie chcecie wyjeżdżać daleko, na enoturystów czekają polskie regiony winiarskie. Główne szlaki winiarskie w Polsce to: Podkarpacki Szlak Winnic i Lubuski Szlak Wina i Miodu. Polskich winnic otwartych na turystów jest coraz więcej (obecnie prawie 400), a ich oferta staje się nie mniej atrakcyjna niż na zachodzie Europy.

Dodaj komentarz