Pożar jest realnym zagrożeniem, które może pojawiać się zarówno w budynkach użyteczności publicznej jak i w domach prywatnych. Obecne rozwiązania pozwalają jednak na skuteczne zapobieganie pożarom, a w przypadku ich wybuchu skutecznie ograniczają możliwość rozprzestrzeniania się ognia. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań są klapy oddymiające, będące podstawowym elementem grawitacyjnego systemu oddymiania, które świetnie współpracują z oknami lub drzwiami napowietrzającymi.
Właściwości klap oddymiających
Klapy oddymiające są najczęściej montowane głównie w blokach mieszkalnych, budynkach publicznych, zakładach produkcyjnych lub halach magazynowych o dużych powierzchniach. Stanowią jeden z elementów ochrony na wypadek wybuchu pożaru. Zadaniem klap jest odprowadzanie dymu oraz trujących gazów, które powstają na skutek pożaru. Dzięki temu zapobiegają zatruciu ludzi lub zwierząt znajdujących się we wnętrzu i zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. W normalnych warunkach tego typu klapy także odgrywają ważną rolę – pełnią bowiem funkcję elementu grawitacyjnego systemu wentylacji.
Klapy oddymiające to nie tylko rozwiązania praktyczne
Okazuje się, że klapy oddymiające mają nie tylko zadanie czysto praktyczne. Są również elementem estetycznym – klapy mogą być wykonane zgodnie z nowoczesnymi trendami budownictwa, dzięki czemu idealnie komponują się z charakterem i funkcjonalnością budynku, właściwie nie rzucając się w oczy. Mogą stanowić indywidualne elementy, jak również zostać wkomponowane w przeszklenia dachowe czy aluminiowe fasady. Klapy oddymiające są wyposażone w ciche i niezawodne mechanizmy, które uruchamiają się samoczynnie, w razie zagrożenia pożarem. Dostępne są z różnymi typami siłowników, które zawsze można dostosować do potrzeb klienta. Dzięki temu nie ma obaw, że klapy oddymiające nie spełnią swojej funkcji lub że nie zostaną w odpowiedni sposób uruchomione. Same napędy nie wykazują dużych rozmiarów, dlatego są właściwie niewidocznym elementem innowacyjnych klap oddymiających.