0

Dieta biurowa – co jeść, żeby czuć się dobrze za biurkiem?

Wiele mówi się o zdrowych nawykach żywieniowych, jednak wprowadzenie ich w życie, mimo najlepszych chęci, bywa trudne. Powód? Bardzo często wynika to ze specyfiki wykonywanego zawodu. W pracy biurowej dietę bardzo łatwo ograniczyć do kawy, batonika, drożdżówki i zamówionej od czasu do czasu pizzy, co prędzej czy później będzie skutkować kłopotami z trawieniem i nadwagą oraz brakiem energii i problemami z koncentracją.

W pracy umysłowej dostarczanie organizmowi niektórych witamin, minerałów i składników odżywczych jest konieczne, dlatego posiłki w pracy biurowej warto zaplanować i przygotować wcześniej, zwłaszcza, że nie wymaga to zbyt wiele wysiłku, a efekty w postaci lepszego samopoczucia, większej dawki energii, poprawy koncentracji i trawienia dadzą się odczuć bardzo szybko.

Jakie produkty warto spożywać w pracy biurowej, aby czuć się dobrze i uniknąć wielu negatywnych skutków siedzącego trybu życia?

Ryby – źródło nieocenionych kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu, wspierają pamięć i naukę. Kanapka z pastą rybną albo sałatka z tuńczykiem lub łososiem to pod względem zawartości cennych składników, posiłek doskonały dla pracownika biurowego.

Kiełki – zawierają lecytynę, która pomaga zapamiętywać nowe informacje. Są świetnym dodatkiem do kanapek i sałatek.

Orzechy – idealna przekąska podczas pracy biurowej. Są bogatym źródłem witamin z grupy B, niezbędnych do pracy układu nerwowego i wielu minerałów, wypłukiwanych z organizmu przez kawę.

Woda – kiedy mózg podczas intensywnej pracy jest narażony na utratę wody, nie działa efektywnie. Poziom wody należy uzupełniać regularnie, najlepiej co 1-2 godziny.

Niektórych nawyków żywieniowych, typowych w pracy biurowej nie trzeba zmieniać. Pracownicy biur zwykle nie potrzebują zachęty do picia kawy, która ma bardzo pozytywny wpływ na efektywność pracy, odporność na depresję u kobiet, zdolność rozwiązywania problemów, a jak dowodzą niektóre badania, wydłuża życie.

Dodaj komentarz