0

Biznes i zabytki – 5 galerii handlowych w dawnych fabrykach

Wiele polskich galerii to nie tylko skupiska sklepów i punktów usługowych. Niektóre z nich stanowią podręcznikowy przykład na to, jak połączyć pomysł na biznes z troską o zachowanie i nowatorskie wykorzystanie zabytkowych fabryk i manufaktur. Dziś galerie handlowe z postindustrialnym klimatem stanowią żywy pomnik historii i prawdziwą atrakcję turystyczną.

Silesia City Center w Katowicach – w tym niezwykłym centrum handlowym nowoczesne sklepy umiejscowiono w budynkach dawnej kopalni. Odnowiona wieża galerii to szyb kopalniany Jerzy o wysokości 50 metrów. O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt, że odbył się tam pierwszy ślub w galerii handlowej, centrum odwiedziła także słynna celebrytka Paris Hilton.

Galeria handlowa w Manufakturze w Łodzi – to jeden z najsłynniejszych obiektów tego typu. Mieści się w starej fabryce Izraela Poznańskiego. Galeria handlowa uznana za jeden z najlepszych produktów turystycznych 2010 roku, znajduje się w dawnym kompleksie, składającym się m.in. z: tkalni, przędzalni, drukarni tkanin, pałacu fabrykanta, parowozowni, remizy strażackiej i budynków mieszkalnych pracowników.

Focus Mall w Bydgoszczy – centrum handlowe powstało w miejscu dawnych zakładów przetwórstwa mięsnego. W nowym obiekcie wykorzystano zabytkowe elementy, takie jak kuta brama z początku XX stulecia czy stuletni zegar, który dziś wskazuje godzinę klientom galerii.

Stara Papiernia w Konstancinie – Jeziornej – w tym bardzo ciekawym miejscu galeria handlowa łączy się z ekspozycją dawnych maszyn papierniczych należących do otaczającej ją starej fabryki papieru.

Alfa w Białymstoku – do budowy galerii wykorzystano części murów dawnej fabryki Beckera z 1895 roku. Sklepy, butiki, restauracje kawiarnie mieszczą się w tej samej przestrzeni co obiekty, takie jak zabytkowy pałacyk i stara tkalnia.

Dodaj komentarz