0

Praca w Holandii – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Holandia to jedno z państw najczęściej wybieranych przez emigrantów zarobkowych i drugie pod względem rozwoju gospodarek Europy. Od lat fachowcy i pracownicy sezonowi z Polski są pilnie poszukiwanie w ojczyźnie tulipanów. Przed wyjazdem warto poznać nawjażniejsze informacje i porady na temat pracy w Holandii.

porady na temat pracy w Holandii

Na stałe czy sezonowo?
W Holandii nie ma większego problemu ze znalezieniem pracy na stałe, niezależnie od kwalifikacji. Na dłużej, czyli minimum rok, pracownicy z zagranicy mogą znaleźć zatrudnienie w magazynach, przy produkcji lekkiej, w pralniach chemicznych. Na bardzo dobre warunki pracy będą mogli liczyć wykwalifikowani fachowcy m.in.: stolarze, blacharze, operatorzy wózków widłowych. Na brak ofert nie będą też narzekać pracownicy sezonowi. O pracę sezonową najłatwiej można ubiegać się na plantacjach, w szklarniach, przy pielęgnacji zieleni miejskiej, sprzątaniu lotnisk.

Płaca minimalna – zależna od wieku
W Holandii płaca minimalna jest uzależniona od wieku. Pracownicy od 18 do 22 r. ż. mogą zarobić 680,30 – 1270,90 euro. Po ukończeniu 23 lat zarobki osiągają minimum 1495,20 euro miesięcznie.

Opieka medyczna i ubezpieczenie
Obywatele Unii Europejskiej mogą korzystać z darmowej opieki medycznej we wszystkich krajach członkowskich, wymagane jest jednak okazanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Refundacja opieki zdrowotnej obejmuje czynności służące ratowaniu życia, leczenie szpitalne, niektóre usługi stomatologiczne, a także leki na receptę. Ubezpieczenie w Holandii zapewnia pokrycie części kosztów za transport sanitarny i całość kosztów transportu powrotnego do Polski. Dobrym pomysłem może być wykupienie przed wyjazdem polisy ubezpieczeniowej, która nie tylko zagwarantuje zwrot ewentualnych kosztów leczenia, ale także odszkodowanie w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków, OC i np. wsparcie informacyjne. W razie różnego rodzaju trudnych okoliczności życiowych pod ręką warto mieć także dane kontaktowe Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Holandii, która znajduje się w Hadze.

Ciekawe informacje i porady na temat pracy w Holandii można znaleźć tutaj: http://jobxion.pl/blog/

Dodaj komentarz