Kto jeszcze nie zaplanował wakacyjnego wyjazdu, powinien o tym pomyśleć teraz. Na stronach biur podróży wciąż można upolować bardzo atrakcyjne oferty, pamiętajmy jednak, że przy podpisywaniu umowy z biurem podróży nie jest wskazany pośpiech. Najpierw warto dokładanie zapoznać się z jej warunkami, a szczególnie z jej niektórymi punktami.
Pierwszy krok – sprawdź biuro podróży
Interesująca oferta biura podróży? Zanim zaczniemy zgłębiać jej szczegóły, trzeba sprawdzić czy biuro znajduje się w rejestrze organizatorów turystki. To gwarancja zabezpieczenia podczas podróży na wypadek niewypłacalności firmy i pierwszy krok, który warto wykonać przed wykupieniem wakacji. Po upewnieniu się, że w razie bankructwa biura podróży nie będziemy zmuszeni do organizacji powrotu z egzotycznego kraju we własnym zakresie można przejść do kolejnych kroków, z których bardzo ważnym jest dokładne zapoznanie się z umową.
Na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy z biurem podróży?
Powiedzmy jasno – umowę podpisywaną z biurem podróży trzeba dokładnie przeczytać. Niby to oczywiste, ale czy nigdy nie zdarzyło wam się umieścić swój podpis na dokumencie po jego uprzednim przekartkowaniu? W umowie można znaleźć szereg rzeczy, o których do momentu jej przeczytania nie miało się pojęcia. Jeżeli chcemy się wybrać w podróż ze spokojną głową, warunki uczestnictwa powinny być nam dobrze znane. Wśród nich szczególną uwagę warto zwrócić na kwestie finansowe:
dodatkowe koszty, takie jak wejścia do obiektów w przypadku wycieczek objazdowych,
wysokość potrąceń przy rezygnacji z wyjazdu,
możliwość dopłat naliczanych przez biuro podróży, np. przy zmianie cen walut.
Na koniec istotny szczegół dla osób, które chcą spożywać alkohol w czasie wyjazdu. Klauzula alkoholowa zakłada brak wypłaty odszkodowania po nieszczęśliwym wypadku, jeśli turysta był pod wpływem alkoholu.