0

Fuzje i przejęcia banków 2019 – co się dzieje w polskiej bankowości?

W ostatnich latach w polskim systemie bankowym doszło do wielu zmian. Przejęcia i fuzje zwłaszcza w 2018 roku doprowadziły do zupełnie nowej sytuacji w sektorze bankowym, a obecny rok może przynieść kolejne nowości w tej dziedzinie. Jakie zmiany czekają polską bankowość w 2019 roku?

Dlaczego w Polsce tak często dochodzi do fuzji i połączeń?

Głównym celem przejęć i fuzji bankowych jest wzrost aktywów, a także ilości klientów. Ważnym argumentem za połączeniem się z innym bankiem jest także możliwość dostępu do nowych technologii. Przykład – Bank BPH po fuzji z Alior Bank zyskał m.in. dostęp do płatności mobilnych Blik i Android Pay. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na liczne fuzje i przejęcia jest dążenie do repolonizacji w polskim systemie bankowym. Według zwolenników tego kierunku, kiedy większa część banków znajdzie się w polskich rękach, polska gospodarka stanie się mocniejsza i bardziej odporna.

Dynamiczne zmiany od lat

To właśnie z tych powodów fuzje i przejęcia banków w Polsce są charakterystycznym zjawiskiem. Na przestrzeni kilku lat doszło do wielu połączeń banków ze ścisłej czołówki – BNP Paribas Polska, Nordea Bank, czy Banku BPH przejętego w 2016 roku przez Alior Bank. W mniej spektakularny sposób zniknęły marki, takie jak Bank Smart, Allianz Bank, Invest-Bank. Jak twierdzą eksperci, tego typu zmian w najbliższym czasie będzie więcej, a w kilku przypadkach znamy już konkrety.

Jakie zmiany w 2019?

Według zapowiedzi obu banków, w drugiej połowie roku Bank Millenium nabędzie prawie 99,8 proc. aktywów Euro Banku. Do publicznej informacji podano także zamiar połączenia banków Getin Noble i Idea Banku w trzecim kwartale 2019 roku. Spore emocje wywoływały pogłoski o połączeniu dwóch gigantów – PKO BP i Pekao SA lub Pekao SA i Alior Bank, jednak po analizach okazało się, że obecnie bardziej korzystne dla tych banków jest odrębne funkcjonowanie.

 

Tags:

Dodaj komentarz