0

5 sposobów na oszczędzanie na samochodzie

Często mówi się, że samochód to skarbonka bez dna, i nie ma w tym cienia przesady. Koszy związane z eksploatacją samochodu odczuwa się przez cały rok – podczas tankowania, wymiany opon, przeglądów technicznych, a zwłaszcza napraw, które mogą kosztować krocie. Kosztów użytkowania samochodu nie da się uniknąć, ale są sposoby, aby je skutecznie obniżyć.

1. Wymiana instalacji na LPG

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji w aucie jest założenie instalacji LPG. Taka inwestycja jest szczególnie opłacalna do kierowców pokonujących długie trasy. Koszt wymiany instalacji może zwrócić się już po kilku miesiącach, a roczny zysk wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

2. Jazda w stylu eko

Ecodriving to stosunkowo nowe pojęcie, które wbrew pozorom nie oznacza wyłącznie stylu jazdy, który przynosi korzyści dla środowiska, ale przede wszystkim konkretne korzyści materialne dla kierowcy. Ecodriving nazywa się także jazdą ekonomiczną, ponieważ pozwala obniżyć spalanie nawet jedną czwartą. Na czym polega? Przede wszystkim na unikaniu gwałtownych manewrów, przyspieszania i hamowania, gdy nie jest to konieczne oraz jazdy na luzie.

3. Sprawdzone zamienniki części zamiast oryginałów

Są takie elementy samochodu na których, gdy przyjdzie potrzeba wymiany, nie powinno się oszczędzać. Jednak są też takie, które spokojnie można zastąpić częściami bez oryginalnego znaczka, ale równie dobrego producenta. Oszczędności mogą być znaczne, a w przypadku wątpliwości warto zapytać o radę sprawdzonego mechanika.

4. Kupowanie części przez Internet

Kolejny sposób, który pomoże zaoszczędzić, gdy staniemy przed koniecznością wymiany części w aucie to kupowanie potrzebnych elementów przez Internet, gdzie zwykle są one dużo tańsze niż w sklepach stacjonarnych.

5. Kupowanie akcesoriów poza sezonem

Na koniec rada związana z wymianą płynów do spryskiwaczy. Płyn zimowy wiosną, gdy sprzedawcy urządzają sezonowe czyszczenie magazynów, może kosztować nawet kilka razy mniej. To samo dotyczy innych produktów używanych w konkretnym sezonie, takich jak osłony antyszronowe, czy przeciwsłoneczne.

Dodaj komentarz