0

Zielony dach – jakie są jego zalety?

W Polsce zielone dachy to nadal rzadkość, jednak w wielu krajach pokrywanie nowych dachów bujną roślinnością nikogo nie dziwi. Takie rozwiązanie jest nie tylko zgodne z aktualnymi „eko” trendami, ale ma sporo praktycznych zalet, które warto wziąć pod uwagę planując budowę domu jednorodzinnego.

fot. mojafirma.infor.pl

Dachy pokryte roślinnością jeszcze kilkanaście lat temu nawet w krajach zachodnich kojarzyły się jedynie z działalnością zapalonych ekologów lub ekstrawaganckimi zachciankami ludzi zamożnych. Dziś zieleń dachowa jest już wykorzystywana znacznie częściej, także u nas. Choć nadal widuje się ją rzadko, coraz więcej inwestorów zdaje sobie sprawę z jej cennych walorów, przede wszystkim trwałości i zdrowego mikroklimatu, wytwarzanego przez rośliny. Oba  doskonale wpisują się w modę na naturę i zdrowy styl życia.

Jakie są najważniejsze zalety zieleni dachowej?

Chroni przed promieniami UV, które niszczą pokrycia dachowe, niekorzystnym działaniem wody, nadmiernym nagrzewaniem dachu i pomieszczeń latem oraz hałasem.

Zmniejsza wahania temperatury między dniem i nocą, którą są przyczyną uszkodzeń w konstrukcji dachowej oraz ilość spływającej wody. Z zielonego dachu do kanalizacji spływa tylko 1/3 deszczówki.

fot. abc-dachy.pl

Zapobiega niszczeniu dachu pod wpływem czynników atmosferycznych: mrozu, opadów, wysokiej temperatury.

Podnosi estetykę i poprawia mikroklimat w bezpośrednim otoczeniu. W upalne dni rośliny parując obniżają temperaturę w pobliżu dachu, a także filtrują powietrze usuwając 10-20 proc. zanieczyszczeń i pyłów.

Oczywiście, założenie zielonego dachu to pewna inwestycja, którą trzeba powierzyć rękom fachowców, warto jednak pamiętać, że dach tego typu pozwoli uniknąć wielu uszkodzeń pojawiających się w innych pokryciach dachowych na przestrzeni lat.

Zdjęcie główne: www.ideadomu.pl

Dodaj komentarz