0

Smart working – na czym polega i jakie daje korzyści?

Smart working to elastyczny model pracy, w którym pracownik skoncentrowany jest przede wszystkim na jakości i efektach powierzonych mu obowiązków, a nie sztywnych ograniczeniach wynikających z czasu i miejsca pracy. Ten system pracy jest blisko związany z ideą równowagi między pracą i życiem prywatnym i może przynieść bardzo dobre skutki, o ile firma stworzy odpowiednie warunki, aby go realizować.

Smart working w praktyce
Na czym właściwie polega elastyczny system pracy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi z jednego prostego powodu – jego głównym założeniem jest dostosowanie warunków pracy do potrzeb i indywidualnych preferencji pracowników, które jak wiadomo mogą być nieco inne w każdym przypadku. Co więcej, ten sam pracownik jednego dnia może czuć się lepiej, a co za tym idzie lepiej pracować, poza siedzibą firmy, np. na świeżym powietrzu, a następnego w zaciszu biura. W pewnym sensie naczelną zasadą smart workingu jest brak zasad i choć dla niektórych to dość odważne podejście, coraz więcej firm wybiera właśnie ten system pracy.

Co zyskuje firma, a co pracownik?
Korzyści dla firmy i pracowników płynące z tej metody pracy są ze sobą wzajemnie powiązane. Osoba, która pracuje w warunkach uwzględniających jego potrzeby i preferencje jest bardziej zadowolona, zmotywowana, skoncentrowana na zadaniach i przywiązana do firmy. Smart working sprzyja kreatywności i innowacyjności, dlatego powinien dać dobre efekty tam, gdzie liczy się świeże podejście i nowe pomysły. Dla firmy dodatkowym profitem może być także oszczędność – gdy część pracowników pracuje poza siedzibą biurem, można zmniejszyć jego powierzchnię.

O czym pamiętać, wprowadzając smart working
Smart working daje wiele korzyści, jednak aby ten system zadziałał, trzeba wprowadzać go z głową. Przede wszystkim ważne są chęci i odpowiednie przygotowanie pracowników, a także jasne zdefiniowanie celów, którym ma służyć taki model pracy. Nie wolno także zapominać o zapewnieniu pracownikom potrzebnego sprzętu oraz przestrzeganiu zasad określonych w kodeksie pracy i regulaminie zakładu.

Dodaj komentarz