0

Zdrowy styl życia – jak go wprowadzić i od czego zacząć?

Zdrowy tryb życia to coś, co staje się obecnie normalnością. Coraz więcej osób zaczyna o siebie dbać, choć nie chodzi tutaj tylko o ćwiczenia fizyczne. Duże znaczenie ma także sposób żywienia oraz ogólne podejście do życie. Co można zrobić, by być zdrowszym i jak wprowadzić plany w życie, by te nie zostały tylko planami?

Zdrowy styl życia

Nie da się ukryć, że obecnie żyjemy w coraz większym stresie. Coraz więcej też pracujemy i niestety, co za tym idzie, coraz mniej dbamy o własne zdrowie. To ogólnoświatowy trend, który na szczęście zdaje się powoli odwracać. Wraz z rozwojem Internetu i coraz łatwiejszym dostępem do informacji, wiele osób decyduje się na to, by dbać o swoje zdrowie. Popularność wszelkiego rodzaju instruktorów fitness oraz dietetyków sprawia, że o wiele łatwiej teraz zadbać o samego siebie. Jednak zdrowy styl życia wcale nie jest taki łatwy do wprowadzenia.

Dużo zależy od nastawienia oraz tego, co chce się osiągnąć. Dla niektórych będzie to zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów, a dla innych zupełna zmiana nawyków żywieniowych. Niezależnie od powodów, kluczem do sukcesu będzie tutaj konsekwencja. Z początku będzie bardzo trudno wypracować sobie pewnego rodzaju przyzwyczajenia, które w przyszłości staną się regułą. Warto jednak przez pierwsze tygodnie „przemęczyć” się, zanim w ogóle pojawią się jakieś efekty. Bo te pojawią się na pewno, choć w zależności od organizmu, może minąć sporo czasu. Nie powinno się jednak rezygnować z wprowadzania zdrowego stylu życia, bo ten może się przełożyć na nasze samopoczucie oraz samo podejście do życia. W końcu mówi się, że w zdrowym ciele, zdrowy duch i jest w tym powiedzeniu sporo prawdy.

Zasady zdrowego stylu życia

Zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna to filary tego, by stać się zdrowszym. Oczywiście to niejedyne zasady, które warto wprowadzić w życie, ale to one są podstawą. Regularna aktywność fizyczna wpływa nie tylko na naszą kondycję i jej poprawę, ale także pomaga w regulowaniu pracy układu trawiennego. Pozwala także na poprawę wydajności układu oddechowego oraz krwionośnego. Oczywiście warto przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej odpowiednio się przygotować. W to wchodzi rozgrzewka, a czasem nawet konsultacja ze specjalistą. Niestety, ale źle dopasowane ćwiczenia mogą prowadzić do kontuzji oraz zniechęcenia samym sportem.

Kolejnym elementem, który pomoże w prowadzeniu zdrowego stylu życia, będzie zdrowe odżywianie. Mówimy więc tutaj o diecie, ale ta, podobnie jak wyżej wspomniane ćwiczenia, powinna być skonsultowana ze specjalistą. Komponowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków jest wyjątkowo ważne. Te muszą także odpowiadać dziennemu zapotrzebowaniu na kalorie oraz dostosowane do trybu pracy, który się prowadzi. Konieczne jest też pamiętanie o tym, by posiłki w diecie zawierały odpowiednia ilość witamin oraz minerałów.

W tym wszystkim nie powinno zapominać się także o… wodzie. Warto zaznaczyć, że picie kawy, herbaty czy napojów słodzonych, nie jest zaliczane jako sama woda. Tej powinno spożywać się w ciągu doby od 2 do nawet 2,5 litra. Dobrze także mieć przy sobie szklankę wody, kiedy spożywa się posiłki. Wpływa to na trawienie oraz sprawia, że zjada się finalnie mniejsze porcje. Warto o tym pamiętać, bo to niewielka rzecz, a potrafi dużo zmienić.

Pozbądź się nałogów

Powyższe rady wymagają dużego zaangażowania oraz systematyczności. Jednak można zacząć od mniejszych kroków, czyli wyeliminowania tego, co szkodzi najbardziej. Chodzi o nałogi, a wśród nich palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Do tego warto dodać jeszcze spożywanie fast foodów, które dają chwilową satysfakcję, ale wyrządzają więcej szkody, niż pożytku. Bardzo łatwo się do nich przyzwyczaić, co jest zgubne.

Kolejną rzeczą, która pomoże w zdrowym trybie życia, będzie redukcja stresów z otoczenia. Oczywiście nie da się ich wszystkich wyeliminować, ale warto spróbować. Stres potrafi podnosić ciśnienie i wpływać negatywnie na cały organizm. Warto nawet rozważyć krótkie medytacje, bo te działają wyciszająco. W redukcji stresu pomagają także dobre relacje z rodziną oraz przyjaciółmi. Osoby, które pomogą w rozwiązaniu problemów lub zwyczajnie poratują ramieniem, w które można się wypłakać. Czasem nic więcej nie potrzeba.

Nawyki żywieniowe

Wspomniane już zmiany w sposobnie żywienia warto uskuteczniać metodą „małych kroczków”. Wprowadzać nawyki żywieniowe powoli, by nie próbować wszystkie na raz. Wśród rzeczy, od których warto zacząć, będą mniejsze, ale częstsze posiłki. Dobrze, jeżeli byłoby ich około 4-5 w ciągu dnia, ale należy pamiętać, żeby nie były zbyt obfite. Dobrze też spożywać śniadania, o których często się zapomina podczas tygodnia pracy. Te najlepiej jeść w ciągu godziny od przebudzenia. Jeżeli chodzi o kolacje, to ją dobrze spożywać około 3 godziny przed pójściem spać.

Regularność i systematyczność jest najważniejszą rzeczą, która pozwoli na to, by zmienić tryb życia na zdrowszy. Wprowadzenie nawet małych zmian, które mogą wydawać się z początku nieistotne, może wpłynąć zbawiennie na samopoczucie.

Dodaj komentarz