kobieta w maseczce
0

Pomoc dla szpitali w dobie koronawirusa

Walka z epidemią koronawirusa to ogromne wyzwanie, szczególnie dla medyków i państwowych szpitali. Na szczęście, nie zostają w niej sami. W tych trudnych czasach mogą liczyć na wsparcie wielu hojnych darczyńców, w tym instytucji bankowych.

W akcję wspierania państwowej służby zdrowia zaangażowane są nie tylko przedsiębiorstwa państwowe, które dysponują ogromnymi zasobami kapitałowymi, ale również prywatne firmy różnej wielkości, fundacje oraz osoby prywatne. Łączna kwota ich wsparcia sięga już kilkuset milionów złotych i z dnia na dzień rośnie, co tylko pokazuje skalę ofiarności darczyńców. W czołówce tych najbardziej aktywnych jest Alior Bank, jednak medycy mogą także liczyć na inne polskie banki i instytucje finansowe. Podmioty te asygnują środki na zakup niezbędnego sprzętu, jak również oferują szeroko rozumiane wsparcie rzeczowe.

Milion złotych od Alior Banku dla Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie

Szpital Wojewódzki w Szczecinie przekształcono w jednoimienny szpital zakaźny, co oznacza, że jest on jednym z najważniejszych ośrodków walczących z koronawirusem w tej części Polski. Od początku zgłaszał ogromne zapotrzebowanie na sprzęt, niezbędny do zapewnienia wyspecjalizowanej pomocy medycznej.

Na liście potrzeb szczecińskiego szpitala znalazły się środki ochrony dla medyków, czyli maski, kombinezony oraz gogle, a także profesjonalny sprzęt ratujący zakażonych pacjentów. Jeśli chodzi o ten ostatni, brakowało respiratorów, aparatów do masażu serca, ale również pomp infuzyjnych czy też lamp bakteriobójczych. Zakup wszystkich tych rzeczy stał się możliwy między innym dzięki środkom przekazanym przez Alior Bank. Instytucja wsparła szpital kwotą miliona złotych, wydatnie poprawiając jego możliwości w zakresie ratowania chorych na COVID-19.

Czytaj więcej na: Alior Bank przekaże milion złotych na walkę z wirusem.Wsparcie dla Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Wsparcie dla chorych i potrzebujących dzieci

Alior Bank mocno zaangażował się również we wspieranie chorych i potrzebujących dzieci, które ucierpiały wskutek pojawienia się epidemii koronawirusa. Przekazał laptopy Krajowemu Funduszowi na Rzecz Dzieci, dzięki czemu jego podopieczni mogą kontynuować naukę w formie zdalnej, a także dostarczył materiały biurowe Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie.

Alior Bank wsparł też warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka i to na kilku płaszczyznach. Sfinansował zakup kilkuset testów na obecność koronawirusa dla dzieci, które miały w najbliższym czasie zabiegi w tej placówce, jak również wspomógł ważny projekt telemedycyny. Dzięki jego zaangażowaniu, specjaliści z IPCZD mogą zapewnić małym pacjentom skuteczną opiekę w bezpiecznych warunkach. Bank przekazał im bowiem wysokospecjalistyczny sprzęt komputerowy do telekonsultacji, co pozwoliło ograniczyć liczbę wizyt dzieci w szpitalu do niezbędnego minimum.

W walce z koronawirusem pomagają również inne banki

Łączna kwota wsparcia ze strony Alior Banku sięgnęła już 2 milionów złotych –  jest naprawdę wysoka, ale jednocześnie, paradoksalnie, zbyt niska, by zaspokoić potrzeby całej służby zdrowia. Świadome tego faktu są inne banku, które również aktywnie działają na rzecz poprawienia sytuacji szpitali i medyków.

Regionalny oddział łódzkiego banku PKO BP przekazał dary szpitalowi w Kozienicach oraz Mazowieckiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Radomiu. Dzięki środkom z Fundacji PKO BP sfinansowano dla nich zakup 2 tysięcy maseczek oraz 50 kombinezonów ochronnych. Dodatkowo, pracownicy banku zorganizowali zbiórkę pieniędzy, za które kupiono płyny do dezynfekcji, fartuchy, rękawiczki czy kremy do rąk.

W pomoc włączył się również Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ING Bank Śląski. Państwowa instytucja przeznaczyła 1,5 miliona złotych na wsparcie dziesięciu szpitali w walce z koronawirusem. Za pośrednictwem jej fundacji niezbędne środki otrzymały już lecznice w Warszawie, Elblągu, Siedlcach czy Jędrzejowie – wkrótce wsparcie dotrze do kolejnych szpitali. Natomiast bank z lwem, wspólnie z fundacją ING Dzieciom, od kwietnia prowadzą zbiórkę pieniędzy wśród klientów i pracowników, dzięki której na walkę z COVID-19 udało się pozyskać już ponad 600 tys. złotych. Środki trafiły do szpitali w Cieszynie, Katowicach, Chorzowie, Radomiu oraz we Wrocławiu.

Czytaj także: Alior Bank – sprawdza opinie, ulepsza bankowość internetową i mobilną

Więcej o działaniach wspomnianych banków na:

  • https://www.tvp.info/47712931/bgk-wspiera-szpitale-w-walce-z-pandemia-przeznaczono-15-mln-zl
  • https://beskidy.news/zdrowie/7072-fundacja-ing-dzieciom-wsparla-szpital-slaski-w-cieszynie-w-walce-z-koronawirusem
  • https://echodnia.eu/radomskie/bank-pko-bp-wspiera-szpitale-w-radomiu-i-kozienicach-lecznice-otrzymaly-niezbedny-sprzet-do-ratowania-zycia/ar/c1-14938302

Dodaj komentarz