Zdrowe odżywianie kojarzyć się może z dużymi wydatkami. Takie myślenie może jednak prowadzić do tego, że nigdy nie spróbuje się zmienić nawyków żywieniowych w obawie o stan finansów. I choć faktycznie w niektórych przypadkach zdrowsze jedzenie może kosztować odrobinę więcej, to wszystko zależy od podejścia oraz tego… jak do tej pory się żywiliśmy. Sprawdźmy więc, czy faktycznie takie zdrowsze jedzenie jest droższe?
Zdrowe odżywanie – czy faktycznie jest droższe?
Jedzenie produktów, które są ekologiczne, faktycznie będzie droższe o tego, które kupowane jest w markecie na rogu. Zanim jednak zupełnie zrezygnuje się ze zdrowego odżywania ze względu na możliwe koszty, warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Czy zależy nam na zdrowiu? Jeżeli tak, warto choć odrobinę zmienić przyzwyczajenia żywieniowe, które finalnie wcale nie muszą kosztować nas więcej. Nie jest przecież powiedziane, że zdrowe odżywianie jest drogie. Jest po prostu… inne.
Pierwsze co trzeba zrobić, jeżeli planujemy zacząć zdrowiej się odżywiać, to zacząć planować nasze posiłki. Co dziennie marnowane są całe tony jedzenia na świecie i zapewne każdy ma swojej lodówce, czy spiżarni jakieś produkty, które prędzej czy później będzie musiał wyrzucić. Planowanie posiłków oraz robienie częstszych, ale mniejszych zakupów sprawi, że ten problem zostanie częściowo wyeliminowany. To przyczyni się do tego, że będzie wydawało się mniej pieniędzy, choć może się tego nawet nie odczuć. Tak zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na zdrowsze produkty, niż te, które kupowało się dotychczas. Wśród takich zdrowszych produktów powinny znaleźć się np. jajka z wolnego chowu (najlepiej „zerówki), ale także mięso, które pochodzi z ekologicznych hodowli (kurczak zagrodowy, wołowina czy wieprzowina).
Tutaj warto także zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na warzywa oraz owoce. Jeżeli nie mamy w okolicy naszego domu targu, gdzie można kupić świeże produkty, warto wybrać się do marketu. Tam także można znaleźć dobrej jakości owoce oraz warzywa, a korzystając z różnego rodzaju programów lojalnościowych, nawet odrobinę zaoszczędzić podczas zakupów.
Gdzie można jeszcze oszczędzać?
Kupując konkretne produkty i robiąc z nich dania, które starczą na dłużej, także można sporo zaoszczędzić. Samo planowanie posiłków sprawia, że w naszym portfelu zostanie więcej gotówki, ale wybierając np. warzywa korzenne (marchew, burak czy nawet seler), można przygotować z nich całe spektrum różnego rodzaju potraw. Począwszy od zup, które wystarczą na kilka dni, a skończywszy na ciastach deserowych. Ciasto z marchewki będzie smakowało nawet największym niejadkom, a jego przygotowanie jest szybkie i co ważniejsze, dość tanie.
Kolejnym warzywem, które warto mieć zawsze gdzieś w domu, jest oczywiście cukinia. Ta dodawana do różnego rodzaju potraw sprawia, że szybciej się najadamy, czyli spożywamy mniej. Dzięki temu posiłków starczy na dłużej. Cukinia także pozwala na to, by trochę poeksperymentować w kuchni, gdzie można z niej zrobić ciasto, ale nawet i makaron. Warto także patrzeć przychylnym okiem na warzywa sezonowe, takie jak chociażby dynia. Z niej można zrobić przepyszną zupę, która będzie nie tylko zdrowa, ale także i wystarczy na kilka dni. Dodatkowo powyżej opisane potrawy są zdrowsze, niż np. kupiona w supermarkecie mrożona pizza.
Oszczędności szukaj, ale nie w jedzeniu
Osoby, które wzbraniają się przed zdrowym odżywaniem mówiąc, że to dużo kosztuje, powinny spróbować ograniczyć wydatki. Nie mówimy tutaj o drastycznych cięciach, ale w momencie kiedy spojrzy się na niektóre z decyzji zakupowych, od razu widzi się, że mogły być one niepotrzebne. Zamawianie jedzenia z dowozem do domu jest oczywiście wygodne i nie wymaga wysiłku, ale jest także o wiele droższe, niż przygotowanie czegoś samodzielnie. To samo można powiedzieć o kupowaniu kawy „na mieście”.
Jedno takie wyjście do kawiarni może kosztować tyle, co ugotowanie obiadu dla całej rodziny i to na dwa dni. Oczywiście nie oznacza to, że zdrowe jedzenie musi być kojarzone z wyrzeczeniami. Chodzi bardzie o to, by nie tłumaczyć sobie, że nie stać nas na zdrowe jedzenie. W większości przypadków to tylko wymówka, która jest wygodna.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zdrowe odżywianie to nie tylko same posiłki, choć one także są ważne. To również regularność spożywanych posiłków. Sama zmiana nawyków żywieniowych oraz spożywanie większej ilości posiłków, ale z mniejszymi porcjami i o regularnych porach, może wiele zmienić. Tak samo, jak jedzenie śniadań, o czym często się zapomina, bo np. śpieszymy się do pracy. Warto także w swojej diecie mieć jak najmniej przetworzonych produktów. Im więcej ingerencji producenta w pożywienie, tym mniej zdrowe jest one dla naszego organizmu. W to wchodzą oczywiście wszystkie fast foody czy gotowe danie, które można włożyć do mikrofalówki.
Jak więc widać, zdrowe odżywanie wcale nie musi być kosztowne, choć może wiązać się z pewnego rodzaju wyrzeczeniami. Nie zmienia to jednak tego, że warto zacząć się lepiej odżywiać. W końcu mówimy tutaj o własnym zdrowiu, a trudno o coś bardziej wartościowego.