praca 50+
0

Zarządzanie wiekiem to konieczność

Choćbyśmy chcieli odjąć sobie lat nakładając gruby makijaż albo starali się zatrzymać upływ czasu kolejnym przeszczepem włosów nad czołem, raczej nie da się ukryć faktu, że po prostu się starzejemy. Starzejemy się jako osoby, ale i jako społeczeństwo w ogóle. Struktura wiekowa na rynku pracy zmienia się z roku na rok. Przybywa osób po pięćdziesiątym roku życia, którym zostało jeszcze sporo do emerytury, a za to ubywa kandydatów do pracy zaraz po studiach lub po szkole.

Zarządzanie wiekiem w firmie

Wiele przedsiębiorstw zauważa zatem, że czas przyjąć odpowiednią strategię zarządzania wiekiem w swoich strukturach. Po pierwsze muszą pomyśleć o własnej „dojrzewającej” kadrze, a także o konieczności zatrudnienia nowych osób w związku z rozwojem firmy. I tu podpowiedzią może być rządowy program promujący zatrudnienie osób po 50 roku życia. Dzięki podpisaniu umów o pracę z bezrobotnymi z tej grupy zyskuje się nie tylko kompetentnych i doświadczonych pracowników, ale również można liczyć na ulgi w płaceniu za nich składek, a nawet na refundację wszystkich kosztów ich zatrudnienia. Urzędy pracy deklarują także bezpłatną pomoc w znalezieniu pracowników 50+ oraz sfinansowanie niezbędnych szkoleń.

Zarządzanie wiekiem w swojej karierze

Obserwując dotychczasowy przebieg własnej kariery musimy przewidywać także jej przyszłość. Wciąż wydłużający się wiek emerytalny zmuszać nas będzie do wytężonej pracy nawet grubo po pięćdziesiątce. Może się zdarzyć, że w zaawansowanym wieku będziemy musieli zmienić pracę lub się przekwalifikować. Ten sam program rządowy (sprawdź) proponuje pewne ułatwienia w tym względzie, takie jak indywidualne plany dla osób bezrobotnych 50+, wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji czy zatrudnienie subsydiowane. Wszystko po to, by praca dla osób po 50 roku życia była nie tylko możliwa ale i łatwiej dostępna.

Dodaj komentarz