Potrzebujesz samochodu na firmę, a na razie nie stać cię na zakup? Nie złamuj rąk, rynek motoryzacyjny ma dla ciebie kilka propozycji, które będą jak koło zapasowe w trakcie awarii, albo jak wspomaganie kierownicy podczas parkowania, pozwolą ci bezpiecznie wykonać manewr. Biorąc kredyt, kupując na raty czy decydując się na leasing samochodowy w dość prosty sposób sfinansujesz zakup samochodu lub nawet całej floty aut firmowych.
Kredyt czy raty
Najważniejsza jest decyzja co do marki samochodu i jego właściwości technicznych. To my decydujemy czy bardziej przyda nam się do firmy pakowny van czy terenówka z napędem na cztery koła. Po podjęciu decyzji możemy zacząć negocjacje warunków sprzedaży. Jeśli kupujemy nowe auto, to zapewne diler zaproponuje nam zakup samochodu na raty albo leasing samochodowy. W przypadku auta używanego, nabywanego od prywatnego właściciela lub w komisie możemy pomyśleć o kredycie samochodowym, który stanowi ofertę wielu banków. Jednak wymaga to wielu formalności. Dlatego wiele osób decyduje się wziąć kredyt gotówkowy lub zadłużyć swoją kartę kredytową, by uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na zakup samochodu.
Leasing finansowy czy operacyjny
Jednak najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla firm wydaje się leasing samochodowy ze względu na możliwość zaliczenia opłat z nim związanych do kosztów uzyskania przychodu. Poza tym niska wpłata początkowa oraz niewielkie raty (sprawdź kalkulację) nie obciążają zbytnio firmowego budżetu i pomagają w utrzymaniu płynności finansowej. Ponadto niektórzy dilerzy są w stanie dostosować wysokość rat do sezonowości w działalności firmy. W miesiącach kiedy firma ma większe obroty raty będą wyższe, a w czasie spadku jej aktywności raty maleją. Ciekawą opcją jest wykup auta po bardzo atrakcyjnej cenie na zakończeniu umowy leasingu operacyjnego. W leasingu finansowym nie ma takiej opcji, bo leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu po zapłaceniu ostatniej raty.