Otworzenie własnego warsztatu samochodowego może być dochodowym i dającym satysfakcję biznesem, jednak najpierw wymaga pewnych inwestycji. Aby zasłużyć na miano dobrego fachowca ważne są nie tylko umiejętności, ale także odpowiednie wyposażenie warsztatu – powinny się nim znaleźć zarówno urządzenia diagnostyczne, jak i szafka narzędziowa.
Zawód mechanika to pewny fach. Zapotrzebowanie na dobrych mechaników rośnie z roku na rok, tak jak ilość kupowanych przez Polaków aut. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może być założenie własnego warsztatu, który po pewnym czasie może generować całkiem przyzwoite zarobki. Początkowo wymaga to jednak kilku inwestycji, z których niewątpliwie najwięcej kosztów pochłonie zakup narzędzi i urządzenie zakładu. Co należy do podstawowego wyposażenia warsztatu samochodowego i co powinna zawierać odpowiednio zaopatrzona szafka narzędziowa? Z jakimi wydatkami należy liczyć się przy zakupie wszystkich niezbędników?
Szafka narzędziowa i co jeszcze?
Jest co najmniej kilka podstawowych narzędzi i maszyn, bez których nie można się obejść. Część z nich warto kupić od razu, o innych można pomyśleć nieco później. O czym jednak nie można zapomnieć? To przede wszystkim:
- Urządzenia diagnostyczne;
- Mierniki;
- Podnośniki do pojazdów;
- Prasa hydrauliczna;
- Podstawowe narzędzia: komplet kluczy, śrubokręty;
- Wieszaki na narzędzia, szafka narzędziowa;
- Inne narzędzia: wiertarki, szlifierki, leżanki;
- Akcesoria: kombinezon, rękawice, maska.
Własny warsztat to inwestycja, która szybko się zwróci
Ile to wszystko kosztuje? Wszystko zależy od jakości sprzętu. wybierając certyfikowane, wysokiej jakości urządzenia, kompletne wyposażenie warsztatu może sięgnąć nawet 80-100 tys. złotych. Wystarczy wspomnieć o dobrym sprzęcie diagnostycznym, którego ceny zaczynają się od 3 tys. złotych czy o narzędziach, z których za każde trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Nie zapominajmy, że w warsztacie powinien znaleźć się także kanał, ew. podnośnik umożliwiający prace pod pojazdem. Koszt jego budowy to ok. 3-5 tys. złotych.
Czy da się zapłacić mniej bez drastycznego obniżania jakości sprzętów? W tym celu warto poświęcić nieco czasu, aby poszukać promocyjnych ofert, np. na meble narzędziowe. Ciężko wyobrazić sobie warsztat, w którym nie znalazłaby się świetnie wyposażona szafka narzędziowa. Warto dobrze się rozejrzeć – w Internecie można znaleźć produkty świetne jakościowo i dostępne w przystępnych cenach. Np. takie jak tutaj: https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/przechowywanie/systemy-do-przechowywania-narzedzi/szafki-i-wozki-narzedziowe/szafka-narzedziowa-660024/.