0

Jak wybrać laptop – najważniejsze informacje przed zakupem

W twoim życiu przyszedł czas na wymianę laptopa? Jeśli na hasło „dobry laptop” w twojej głowie pojawiają się dziesiątki pytań bez odpowiedzi, w tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat wyboru laptopa.

Z laptopami jest podobnie jak ze smartfonami i telefonami komórkowym – choć komputer stacjonarny może pełnić taką samą rolę jak laptop, dziś nie możemy sobie wyobrazić życia bez przenośnego sprzętu, dzięki któremu praca, nauka, gry czy korzystanie z multimediów jest możliwe w niemal każdym miejscu na świecie. Laptopa można po prostu wziąć pod pachę i zabrać w dowolne miejsce, z „pecetem” sprawa nie jest już taka prosta. To, że dziś w niemal każdym domu można już znaleźć przynajmniej jednego notebooka, powoli staje się normą. I nie tylko dlatego, że każdy członek rodziny potrzebuje własnego laptopa – nowoczesne sprzęty stają się coraz bardziej wyspecjalizowane, a to oznacza, że do użytku domowego, grania, czy pracy używa się sprzętów o różnej specyfice.

Rodzaje laptopów

Biznesowe

Laptopy przeznaczone do pracy, zazwyczaj są dość wydajne, a jednocześnie lekkie, co ułatwia częste przemieszczanie się ze sprzętem. Wyróżnia je także solidna, wzmocniona obudowa, która może być wykonana z aluminium, włókna węglowego. Laptopy do pracy są wyposażone w udogodnienia, takie jak gniazdo VGA, które umożliwia podłączeni projektora. Ten rodzaj laptopa powinien także posiadać matowy ekran oraz powłokę antyrefleksyjną, dla lepszej czytelności, np. podczas pracy w podróży.

Do użytku domowego

To najbardziej uniwersalny rodzaj laptopa, który zwykle bywa wykorzystywany przez domowników do prostych prac, oglądania filmów, słuchania muzyki, surfowania w internecie, prostych prac. Dobrze sprawdzi się także jako laptop na studia. Warto mieć go także jako sprzęt zastępczy, na wypadek awarii laptopa używanego w pracy.

Do gier

Jak wskazuje sama nazwa, ten rodzaj laptopa na jasno sprecyzowaną funkcję, a w związku z tym odznacza się specyficznymi parametrami. Laptopy gamingowe są uznawane za najbardziej wydajne. Posiadają dużą ilość pamięć RAM, pojemny dysk, dedykowaną kartę graficzną i porządny układ chłodzenia, a wszystko to w celu zapewnienia niczym niezmąconej rozrywki.

Hybrydowe

Laptopy konwertowalne i hybrydowe nazywane także 2 w 1, dzięki specjalnym zawiasom umożliwiają obrót lub całkowite odłączenie laptopa i uzyskanie tableta.

Ultrabooki

Mobilne laptopy dla profesjonalistów – tak w skrócie można określić ultrabooki, charakteryzujące się bardzo niską wagą i smukłością. Tego rodzaju laptopy są najczęściej stosowane przez grafików, programistów, a także ludzi biznesu, którzy wiele czasu muszą spędzać w drodze. Duża wydajność, długi czas pracy baterii, szybka łączność sprawiają, że doskonale nadają się do intensywnej pracy.

Podstawowe parametry, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze laptopa

Procesor

Najważniejsza zasada mówi, że do podstawowych zadań, takich jak oglądanie filmów, czy surfowanie w sieci, wystarczy podstawowy procesor. Im bardziej skomplikowane zadania i intensywniejsze użytkowanie, tym mocniejszy powinien być procesor. Popularne procesory Intel Core posiadają oznaczenie liczbowe, odpowiadające mocy – wyższa wartość liczbowa to mocniejszy procesor. Podobnie są oznaczane inne rodzaje procesorów.

Wielkość i rozdzielczość

13,3 cala, 14 cali, 15,6 cala i 17,3 cala to najczęściej wybierany wielkości ekranów, choć są także mniejsze, np. 11 cali. Wielkość ekranu powinna być uzależniona od tego, do czego laptop będzie wykorzystany. Z kolei od rozdzielczości zależy to, jak wyraźny i szczegółowy będzie obraz.

Rodzaj matrycy

Najprostszy podział obejmuje matryce matowe i błyszczące. Zaletą matrycy matowej jest dobre pochłanianie światła i eliminowanie odblaski, wada gorsza jakość kolorów. Błyszcząca matryca zapewnia o wiele lepszą jakość kolorów, dlatego jeśli laptop nie musi być wykorzystywany w mocno oświetlonym pomieszczeniu, może być to lepsza opcja. Dodatkowym rozwiązaniem jest powłoka antyrefleksyjna, która poprawia jakość obrazu i likwiduje refleksy.

Pamięć RAM

Najmniejsza zalecana ilość pamięci RAM to obecnie 4 GB, jednak pamiętajmy, że jest to absolutne minimum. Jeśli laptop ma służyć dłużej lub ma być użytkowany intensywnie, lepiej od razu zaopatrzyć się sprzęt z pamięcią 8 GB.

Karta graficzna
Ten parametr będzie szczególnie istotny przy wyborze laptopa służącego do obróbki zdjęć, pracy z grafiką oraz w laptopach dla graczy. Dodatkowa dedykowana karta graficzna zapewnia odpowiednią rozdzielczość, płynność, widoczność najmniejszych detali. W pozostałych przypadkach wystarczy karta graficzna zintegrowana z procesorem, jaka znajduje się we wszystkich laptopach.

Bateria

Na tym, aby czas pracy bez baterii laptopa był jak najdłuższy, należy skupić się jeśli urządzenie ma być często wykorzystywane „w drodze”. O długości czasu pracy mówi parametry baterii wyrażone w  miliamperogodzinach (mAh) lub watogodzinach (Wh). Im te wartości będą wyższe, tym laptop dłużej będzie mógł pracować bez ładowania.

Podsumowanie
W kwestii wyboru laptopa, każdy z nas ma inne upodobania i potrzeby, dlatego nie sugerujmy się wyłącznie tym, co serwują nam rankingi sprzętu czy opinie doradców w sklepie. Pamiętajmy, że odpowiedź na pytanie jak wybrać laptop, w głównej mierze zależy od tego, do czego będzie używany. Jeśli będziemy tego świadomi, wybór laptopa z pewnością będzie łatwiejszy, pewniejszy i bardziej satysfakcjonujący.

Dodaj komentarz