0

Pilarka spalinowa – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jest nieocenioną pomocą w ogrodzie, na działce oraz przy niektórych pracach przy domu, np. do cięcia drewna na opał. Pilarka spalinowa ma wiele zastosowań i co raz więcej Polaków przekonuje się, że warto mieć ją w swoim składzie narzędzi. Jak wybrać piłę spalinową, aby była najlepiej dopasowana do potrzeb?

W porównaniu do innych rodzajów pił, pilarka spalinowa to urządzenie, które ma wiele zalet użytkowych. W zależności od parametrów, sprawdzi się zarówno do lekkich prac w ogrodzie, jak i wycince drzew w ekstremalnych warunkach.

Waga
Kupując pilarkę spalinową, trzeba się pogodzić z faktem, że solidny sprzęt nie będzie należał do lekkich. Małe pilarki ważą około 3 kg, jednak urządzenia o większej mocy mogą ważyć prawie 3 razy więcej. Jeśli masz zamiar kupić pilarkę o większej mocy i niższej wadze, możesz rozważyć zakup narzędzia o mniejszej ilości dodatkowych funkcji.

Moc
Przyjmuje się, że minimalny poziom mocy, potrzebny do wycinki małych drzewek i gałęzi jest 1,5 KM. Do cięcia drewna i grubszych konarów wybieramy pilarkę o mocy 3-5 KM. Moc powyżej 5 KM będzie odpowiednia do regularnej wycinki drzew.

Poziom hałasu
Nie warto ignorować tego parametru. Niektóre pilarki mogą emitować naprawdę duży hałas, przed którym chronić mogą jedynie słuchawki. Mimo to, dla własnego komfortu i bezpieczeństwa lepiej wybierać pilarki pracujące stosunkowo cicho.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?
Funkcje i systemy zwiększające wygodę użytkowania, np. system redukcji drgań, odciążający stawy podczas pracy, funkcja zmniejszająca zużycie paliwa i emisję zanieczyszczeń oraz szczególnie komfortowa funkcja łatwego rozruchu, np. SmartStart w pilarkach Husqvara. Dzięki tego typu ułatwieniom praca pilarką spalinową jest wygodniejsza, a co za tym idzie bardziej efektywna.

Dodaj komentarz