0

Wybór funduszu inwestycyjnego – na co zwracać uwagę?

Porównanie i podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego funduszu inwestycyjnego nie jest prosta. Na drodze stoi kilka problemów, które warto głębiej przeanalizować, aby oferta okazała się jak najlepiej dopasowana do naszych potrzeb i możliwości.

Czy fundusz inwestycyjny może zbankrutować?
Potencjalni uczestnicy funduszy zastanawiają się czy fundusz inwestycyjny może zbankrutować. Nie jest to możliwe z racji jego konstrukcji prawnej. Rzadkością są sytuacje, takie jak głośna przed kilkoma miesiącami sprawa, w której udział brał Piotr Wiśniewski i firma W Investments. Brak możliwości wypłaty pieniędzy to jednak wyjątkowe i incydentalne przypadki.

Nie oznacza to jednak, że wybór funduszu powinien przebiegać pochopnie, bo od prawidłowej oceny w dużej mierze zależy przyszłość naszych oszczędności. Na co warto zwracać uwagę?

Stopa zwrotu – biorąc pod uwagę ten podstawowy czynnik trzeba jednak pamiętać, że stopa zwrotu w poprzedzającym okresie może bardzo różnić się od kolejnych.

Historyczne wyniki TFI z różnych okresów w odniesieniu do pobieranych opłat – takie porównanie może pomóc przybliżyć potencjalny zysk

Kto jest zarządzającym aktywami – zwykle sprawdza się tu zasada, że im dłuższe doświadczenie, tym bardziej godna zaufania jest to osoba.

Dodaj komentarz