rodzinny biznes
0

Wszystko zostaje w rodzinie – Firmy Rodzinne

Szacuje się, że ponad połowa działających w Unii Europejskiej przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Niejednokrotnie mają one wielopokoleniową tradycję, a tajniki rzemiosła przekazywane są z ojców na synów i z matek na córki od lat. Również w Polsce rodzinny biznes kwitnie, a liczba firm zarejestrowanych w tym sektorze sięga nawet 2 milionów. Czym wyróżniają się rodzinne przedsiębiorstwa na tle pozostałych w branży i czy są na tyle konkurencyjne, by przetrwać kolejną generację?

Wartości

ręka na Biblii
http://isucceedbook.com/

Słowem odmienianym przez wszystkie przypadki w rodzinnych firmach jest słowo „wartości”. Podkreśla się znaczenie relacji rodzinnych i ich przełożenia na relacje w firmie. To właśnie firmy rodzinne wskazywane są za wzór etyki w biznesie, lojalności zawodowej i poczucia wspólnoty, które gdzie indziej trzeba wprowadzać poprzez zaawansowane systemy motywacyjne.

Sukcesja

podział majątku
http://s3.egospodarka.pl/

Jednak w rodzinie nie zawsze jest tak słodko. Niektórzy uważają nawet, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Konflikty i napięcia , to druga strona medalu, której nie da się uniknąć wśród bliskich sobie ludzi. Z pewnością dużo negatywnych emocji budzi sukcesja i podział majątku wśród członków młodszego pokolenia. Sukcesorów może być kilku i każdy z nich może rościć sobie prawa do większej schedy. Przeprowadzenie procesu sukcesyjnego wymaga odpowiedniego przygotowania, by nie narazić firmy na rozpad.

Konkurencyjność

przeciaganie liny
http://be-media.com.pl/

Na pewno atutami firm rodzinnych jest odwołanie do tradycji, do regionalnych zwyczajów i gustów klientów. Tajniki produkcji lub wykonywania usług także mogą stanowić o wartości rodzinnego biznesu i zapewnić mu niezachwiana pozycję na rynku. W końcu w obliczu wydłużającego się życia seniorów i niewydolności systemu emerytalnego, firmy rodzinne mogą zapewniać bezpieczeństwo na przyszłość dla wszystkich ich członków.

Dodaj komentarz