warto się targować
0

Warto się targować, tylko jak?

O tym, że warto się targować, nie trzeba nikogo przekonywać. Ceny proponowane przez sprzedawców zazwyczaj podlegają negocjacjom. Trzeba tylko sprawdzić, do jak dużych obniżek są oni skłonni się posunąć. Zadanie nie jest jednak dla wszystkich proste. Niejednokrotnie przekonaliśmy się zapewne, że targowanie to sztuka. Nie ma jednej skutecznej metody, która zadziała w każdej sytuacji. Dlatego niezbędne jest opanowanie kilku strategii, które w umiejętny sposób zastosujemy w nadarzających się sytuacjach.

Na Targu w Egipcie

stragan z owocami w Egipcie
http://www.globtroter.pl/

Najlepszą szkołą targowania się jest bezpośrednia praktyka. Rzuceni na głęboką wodę będziemy musieli sobie poradzić. Najlepiej uczyć się od samych mistrzów, w kraju gdzie targowanie się jest traktowane niczym sport narodowy. W Egipcie sprzedawcy mogą poczuć się nawet urażeni, jeśli nie zaczniemy się targować. Rozmowę zacznijmy zatem od grymaszenia na ceny i zaznaczmy, że widzieliśmy podobne towary na straganie obok. Potem zrzućmy winę na oszczędnego męża lub żonę i na ograniczenia domowego budżetu. Udawajmy, że jesteśmy zdecydowani, a następnie rezygnujmy mówiąc, że jeszcze tu wrócimy, albo kiedy sprzedawca już zawija towar w reklamówkę my z niego rezygnujmy w ostatniej chwili. Jeśli mimo wszytko nadal straganiarz nie chce zejść z ceny spróbujmy uzyskać inne korzyści, jakiś dodatkowy gadżet albo rabat na inny towar.

Na Targach w Monachium

Targi Monachijskie
http://www.messe-muenchen.de/

Jak by na to nie patrzeć poważne negocjacje handlowe opierają się na podobnych zasadach. Przed podpisaniem kontraktu obie strony próbują wyczuć granice cenowe, do których mogą się posunąć. W tym celu stosują różne taktyki. Jednak poruszanie się w świecie biznesu wymaga dużo większej finezji niż przeciskanie się między straganami na targu, bo też zyskać lub stracić tutaj możemy znacznie więcej. Dlatego podchodząc do negocjacji z poważnymi kontrahentami poznanymi na przykład na Targach Monachijskich musimy być dobrze przygotowani. Musimy wiedzieć, jak zbudować dobre relacje i rozpoznać rzeczywiste potrzeby klienta. Ważne jest, żeby zdać sobie sprawę z prowadzonej przez niego gry i skutecznie na nią zareagować. Nieocenionym źródłem tego typu wiedzy są szkolenia dla handlowców takie jak te: http://kontraktosh.pl/nasze-programy/szkolenia-otwarte/handlowanie-to-gra/zakres-szkolenia/

Dodaj komentarz