0

Wanna z hydromasażem – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Jeszcze niedawno bicze wodne były dostępne wyłącznie w uzdrowiskach. Dziś na hydromasaż, porównywalny z wykonywanym ręcznie masażem klasycznym, może pozwolić sobie każdy, w zaciszu własnych czterech kątów.

Czasy projektowania małych łazienek minęły bezpowrotnie. Projektanci tworzą dziś łazienki przestronne, a nawet pokoje kąpielowe, przy których jedynym ograniczeniem wydaje się być wielkość portfela. Wraz z trendem na duże łazienki, pojawiła się moda na robienie własnego domowego spa. Jednym z jego elementów są wanny z hydromasażem, które w dużych łazienkach, a ostatnio także w mniejszych pomieszczeniach mieszczą się bez problemu.

Kształty i wymiary

Wanny z hydromasażem mają różnorodne kształty i wymiary, a co za tym idzie – różną pojemność. Podobnie jak wanny tradycyjne, mogą mieć kształt prostokątny, narożny lub asymetryczny. Szeroki wybór wanien sprawia, że dopasowanie jej do standardowej łazienki i salonu kąpielowego nie będzie stanowiło kłopotu. Warto jednak pamiętać, że od pojemności zależy masa pełnej wanny, a może ona wynosić nawet 500 kg. Trzeba to uwzględnić na przykład wtedy, gdy wanna ma stać na poddaszu.

Miejsce i niezbędne instalacje

Wanna z hydromasażem w dzisiejszych czasach nie jest przeznaczona wyłącznie do dużych, luksusowych łazienek, jednak aby móc z niej korzystać w komfortowy sposób, konieczna jest minimalna ilość wolnej przestrzeni. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić co najmniej 7 metrów kwadratowych. Dodatkowo podłoga w łazience w której ma stanąć wanna z hydromasażem musi być wypoziomowana, w pomieszczeniu potrzebny jest także odpowiedni rodzaj wentylacji.

Przed zamontowaniem wanny, najlepiej na etapie prac budowlanych, trzeba także pomyśleć o niezbędnych instalacjach. Tak jak w tradycyjnej wannie, doprowadzenie wody w wannie z hydromasażem jest możliwe zarówno za pomocą baterii ściennych, jak i i sztorcowych. Można także stosować urządzenia odpływowo-przelewowe. Odprowadzenie wody z wanny hydromasażem jest możliwe, gdy dysze i przewody są ułożone tak, aby tworzyć odpowiedni spadek oraz kiedy jest zamontowany specjalny przelew z rurkami drenażowymi. Ponadto wanny z hydromasażem wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. W sieci powinien być zamontowany odpowiedni bezpiecznik oraz przeciwporażeniowy wyłącznik różnicowo-prądowy, który w razie zwarcia automatycznie odcina dopływ prądu. Ponieważ podczas podłączania wanny do prądu istotnych jest jeszcze wiele innych specjalistycznych kwestii, tym zadaniem powinien zająć się wyłącznie fachowiec ze specjalnymi uprawnieniami.

Na jakie parametry techniczne trzeba zwrócić uwagę, kupując wannę z hydromasażem?

  • Pompa i dmuchawa powinny odznaczać się odpowiednią mocą. W przeciwnym wypadku, niezależnie od rodzaju masażu, korzyści z urządzenia będą niewielkie. Moc pompy zaczyna się od 1,2 kW, a dmuchawy 0,95 kW.
  • Dysze powinny być umiejscowione w takim miejscu, aby dosięgały najważniejszych partii ciała, takich jak obie strony kręgosłupa, stopy.
  • Nie wolno zapominać, że wanna z hydromasażem jako urządzenie elektryczne musi posiadać odpowiednie atest bezpieczeństwa. Znak „B” wydawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji dopuszcza urządzenia elektryczne do stosowania w Polsce.
  • Wanna z hydromasażem nie powinna pracować głośno, w końcu w czasie jej korzystania chodzi nam przede wszystkim o relaks. Z tego względu warto wybierać wanny, które pracują w miarę cicho i nie przekraczają europejskich norm. W razie potrzeby na silnik można dodatkowo założyć osłonę tłumiącą.

Rodzaje hydromasażu

Systemu hydromasażu nie są sobie równie, dlatego należy zwrócić uwagę jaki jego rodzaj został zamontowany w wannie, którą chcemy kupić. Na naszym rynku najczęściej można znaleźć wanny z dwoma rodzajami masażu – powietrznym i wodno-powietrznym. Pierwszy z nich to tzw. kąpiel perełkowa, z którą można spotkać się między innymi w sanatoriach i ośrodkach spa. Masaż „perełkami wodnymi” polega na wtłaczaniu powietrza do wanny napełnionej wodą za pomocą specjalnych licznych i nieiwielkich dysz lub otworków na dnie wanny. Jest to znakomity sposób na relaks, a także dotlenienie skóry i poprawienie krążenia krwi. Z kolei masaż wodno-powietrzny to inaczej mówiąc „bicze wodne”. Choć jego nazwa brzmi groźnie, w rzeczywistości chodzi o bardzo przyjemny, ale także dość intensywny i skuteczny masaż całego ciała. Dobrze jest, gdy dysze mają możliwość regulacji i nakierowania na wybrane partie ciała. Znane są także dysze wirujące, zwiększające zakres masowanego ciała oraz małe dysze w podwójnych rzędach, dzięki którym w wannie można wykonać masaż, przypominający uciskowy Shiatsu. Aby ten rodzaj hydromasażu był skuteczny, ważny jest również właściwy wybór pompy. Powinna być ona dobrana do liczby dysz, ich wielkości i pojemności użytkowej wanny.

Na koniec nie zapominajmy o sposobie sterowania w wannie. Najprostszy i najmniej kosztowny jest pneumatyczny, który polega na naciśnięciu jednego przycisku. Nieco inaczej wygląda sterowanie elektroniczne. Można w nim wybierać różne programy hydromasażu, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkownika wanny, a jednocześnie umożliwia korzystanie z dodatkowych funkcji, takich jak czujnik poziomu wody.

Dodaj komentarz