0

Samochód dla dużej rodziny – na co zwracać uwagę?

Posiadanie dużej rodziny to wielka radość, jednak wiąże się z takimi wyzwaniami, jak choćby znalezienie odpowiedniego auta. Na szczęście, na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej propozycji dla rodzin ze sporą gromadką dzieci, które chcą poruszać się po drogach komfortowo, wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Na co warto zwracać uwagę wybierając samochód dla dużej rodziny?

Samochód dla dużej rodziny – co jest w nim ważne?

Kiedy w rodzinie pojawia się czwarte dziecko, zwykle oznacza to konieczność wymiany tradycyjnej osobówki na „coś większego”. Wcale nie musi to być jednak minivan lub pojazd rozmiarami przypominający pojazd dostawczy. Samochodami dla dużych rodzin na ogół określa się auta 6 lub 7-osobowe, które oprócz większej ilości miejsc dysponują pewnymi rozwiązaniami, mającymi na celu podniesienie komfortu i bezpieczeństwa podróżujących. Nie są to już jedynie auta z dodatkowym rzędem mało wygodnych siedzeń, zlokalizowanych w bagażniku, tak jak miało to miejsce jeszcze do niedawna. Obecnie w wielu segmentach można wyróżnić praktyczne i wygodne samochody dla rodzin wielodzietnych, wyposażonych w mnóstwo fajnych funkcji. W tym wpisie zajmiemy się jednak podstawowymi cechami, niezbędnymi w samochodzie dla dużej rodziny, takimi jak: bezpieczeństwo, układ siedzeń oraz odpowiednio duży bagażnik.

Samochód dla dużej rodziny a bezpieczeństwo

Oceniając bezpieczeństwo auta z dodatkowymi siedzeniami, warto zwrócić uwagę nie tyle na systemy bezpieczeństwa, ale szóste i siódme siedzenie. Należy przyjrzeć się, m.in. jakości ich wykonania, odległości od klapy, ponieważ są one pomijane w testach bezpieczeństwa EuroNCAP. Co prawda nie ma to dużego znaczenia, gdy te siedzenia są wykorzystywane sporadycznie, np. dla gości, ale jest to niezwykle istotne podczas codziennego transportu dzieci i dalszych podróży.

Poziom bezpieczeństwa w aucie dla rodziny wielodzietnej podnoszą także systemy, takie jak: boczne poduszki bezpieczeństwa, wskaźnik odległości od samochodu poprzedzającego, układ ostrzegający przed pojazdami znajdującymi się w martwym polu, czujniki parkowania, czy system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu i inne zapobiegające kolizjom. Choć tego typu systemy bezpieczeństwa często wymagają dodatkowej opłaty, ta inwestycja może okazać się dobrą decyzją.

Układ siedzeń, czyli wygoda dla wszystkich pasażerów

Jazda w 7-osobowym aucie może być naprawdę wygodna. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które w zależności od modelu i producenta mogą bardzo się różnić. Chodzi tu przede wszystkim o siedzenia dla szóstego i siódmego pasażera. Te miejsca mogą być nie tylko mniej bezpieczne, ale zdecydowanie mniej wygodne, a żadnemu rodzicowi nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenia ma wygoda siedzenia dla podróżującego przez wiele godzin dziecka. Wszystkie siedzenia, także te zlokalizowane blisko bagażnika, powinny zapewniać odpowiednią ilość miejsca dla nóg, inaczej kolana pasażera znajdą się w pobliżu klatki piersiowej. W tylnych rzędach ważna będzie także przestrzeń wokół głów, szczególnie, gdy z tyłu będą podróżować starsze dzieci.

Jak uzyskać więcej miejsca w bagażniku?

Ze względu na specyfikę aut 7-osobowych, układ siedzeń nierzadko wiąże się z ograniczoną ilością miejsca w bagażniku. Brak odpowiedniej ilości miejsca na bagaż, przy takiej ilości osób w rodzinie to spory problem. Sytuacja się komplikuje, jeśli oprócz pasażerów walizek, toreb i lodówki turystycznej do bagażnika ma zmieścić się dziecięcy wózek. Z pomocą przychodzą rozwiązania zwiększające przestrzeń na bagaż, np. całkowicie wyjmowane siedzenie czy przesuwane fotele w trzecim rzędzie.

Wygoda i bezpieczeństwo – tylko tyle i aż tyle, aby podróż wielodzietnej rodziny przebiegała komfortowo i bez zakłóceń. Oczywiście, nowe modele 7-osobowych aut mogą posiadać wiele nowoczesnego wyposażenia, warto jednak rozważyć wszelkie zalety i wady podróżowania z dziećmi samochodem z mnóstwem gadżetów. Mając te wskazówki, pozostaje już tylko szukać, zadawać pytania i… korzystać z cudzych doświadczeń. Tutaj można znaleźć ciekawe zestawienie trzech 7-osobowych modeli Forda: https://duzarodzina.pl/sprawdzamy-ekonomiczne-samochody-7-osobowe-forda/

Dodaj komentarz