Aeracja to w pielęgnacji trawnika niezwykle ważny zabieg, dzięki któremu można uzyskać gęstą i równią darń. Już z końcem lata warto wyposażyć się w narzędzia, takie jak widły, kolce czy aerator, niezbędny dla posiadaczy większych trawników.
Na czym polega aeracja i po co ją stosować?
Aeracja trawnika, to inaczej mówiąc napowietrzanie, które ma na celu rozluźnienie gleby i dostarczenie powietrza do jej warstwy znajdującej się tuż pod trawą. W efekcie tego zabiegu trawnik jest się lepiej odżywiony, nawodniony, zwiększają się jego zdolności regeneracyjne, a darń staje się bardziej elastyczna, gęsta, wyrównana i odporna na deptanie. Jednym słowem, aeracja to zabieg niezbędny dla każdego, komu marzy się piękny, zielony dywan w ogrodzie. Niestety, wciąż wiele osób wciąż go pomija, choć powinien być wykonywany dwa razy w roku – wiosną oraz przed zimą. Co ważne, aerację wykonujemy dopiero od drugiego roku po założeniu nowego trawnika. W tym roku roku nie jest jeszcze za późno na jesienną aerację. Koniec lata to odpowiedni moment, aby poznać jej zasady i wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak wspomniane wcześniej widły, kolce czy aerator.
Jak wykonać napowietrzanie trawnika?
Wykonywanie aeracji nie jest zbyt skomplikowane, mówiąc najprościej jest to nakłuwanie trawnika na głębokości około 8-10 cm. Wymaga ono jednak pewnych zabiegów przygotowawczych. Przed aeracją należy skosić trawę do wysokości około 2-3 cm, a następnie obficie podlać. Ziemia pod murawą powinna być mocno wilgotna, ale trawa powinna być sucha, dlatego z aeracji nie wykonuje się tuż po podlewaniu. Nakłuwanie trawnika za pomocą odpowiednich narzędzi to ostatni krok w procesie napowietrzania. Na koniec pozostaje już tylko zgrabić pozostałości, takie jak filc i trawa.
Aerator, walec czy widły – czym wykonywać aerację?
Na koniec pozostaje pytanie – jakie narzędzia są potrzebne do wykonywania aeracji? Teoretycznie można ją wykonać za pomocą prostych wideł, i takie rozwiązanie można wybrać, gdy trawnik nie zajmuje dużej powierzchni. W przypadku większego zdecydowanie lepszym będzie aerator – urządzenie za pomocą którego o wiele szybciej, wygodniej i skuteczniej uda się dotlenić glebę pod trawą. Alternatywą mogą być także walce wyposażone w kolce oraz nakładki na buty z kolcami. Wybór narzędzi do aeracji w rzeczywistości zależy nie tylko od powierzchni trawnika, a także preferencji osoby, który się nim zajmuje. Najważniejsze, aby narzędzia do aeracji pozwalały na dokładne wykonanie zabiegu.