0

Leczenie bez recepty? Jak to robić mądrze

Pacjenci w dzisiejszych czasach coraz częściej leczą się sami, jednak z leczeniem lekami bez recepty na własną rękę warto uważać. Nierzadko jest nie tylko mało skuteczne lub wręcz szkodliwe, ale także mniej opłacalne.

Samodzielnie, ale z głową

Kiedyś trudno było wyobrazić sobie leczenie na własną rękę. Samodzielnie podawano jedynie zioła, tabletki na ból i stosowane tradycyjne, domowe sposoby. Dziś, gdy pojawi się choroba pacjenci próbują radzić sobie sami innymi metodami. Dziesiątki reklam produktów na dolegliwości, takie jak grypa, przeziębienie czy problemy ze stawami, czy układem pokarmowym, a także artykuły, programy i fora internetowe często są traktowane przez współczesnych konsumentów jako źródła wiedzy o radzeniu sobie z chorobami. Pacjenci sami wybierają leki dostępne bez recepty, polecane przez kogoś znajomego, sąsiadkę lub po przeczytaniu opinii w Internecie. Warto jednak pamiętać, że każdy lek bez recepty to substancja chemiczna, która oprócz działania leczniczego może wywoływać niepożądane skutki. Pacjenci nie zawsze czytają dokładnie ulotki informacyjne dołączone do opakowania, a nie stosowanie się do zawartych w nich wskazówek może skończyć się nie tylko brakiem odpowiedniego działania leku, ale także może być groźne dla zdrowia i życia.

Groźne skutki kumulowania leków

Częstym problemem jest także stosowanie kilku leków na daną dolegliwość jednocześnie. Nie brakuje osób, które z na grypę lub przeziębienie stosują specyfiki o różnych nazwach, ale bardzo zbliżonym lub takim samym składzie. Tymczasem przedawkowanie nawet tak popularnej i łatwo dostępnej substancji jak paracetamol może doprowadzić m.in. do poważnego uszkodzenia wątroby.

Jak leczyć się mądrze? Zapytaj farmaceuty!

Właśnie dlatego jest tak ważne, aby podczas kupowania leków bez recepty zasięgać rady farmaceuty, jak za każdym razem sugerują to reklamy medykamentów. Jest to szczególnie istotne w przypadku kupowaniu produktów zaliczanych do leków bez recepty. Pomoc specjalisty w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem powinny wystarczyć, aby leczyć się samemu skutecznie i bezpiecznie.

Dodaj komentarz