0

Jak korzystnie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Na rynku ubezpieczeń pojawia się coraz więcej kuszących ofert, które wydają się świetną alternatywą dla leczenia państwowego. Jak wśród nich wybrać taką, która będzie rzeczywiście korzystna dla zdrowia i stanu naszych finansów?

Kiedy zdrowie jest najważniejsze – najkorzystniejsza polisa lub abonament

Gdy pojawia się choroba chcemy jak najszybciej uzyskać pomoc i mieć pewność, że leczenie przyniesie możliwie najlepsze rozwiązanie naszych problemów zdrowotnych. Niestety, polska służba zdrowia wciąż zmaga się z wieloma własnymi bolączkami, przez które może się wydawać, że skuteczne leczenie pacjentów schodzi na drugi plan. Właśnie dlatego każdego roku coraz większa rzesza osób decyduje się na leczenie prywatne. Zapewnia ono nie tylko wyższą jakość leczenia, ale przede wszystkim szybszy dostęp do lekarzy wszystkich specjalizacji. Jak wiadomo, w wielu przypadkach to właśnie szybka diagnoza ratuje zdrowie, a nawet życie. Nic dziwnego, że mając w perspektywie wiele miesięcy czekania w kolejce do specjalisty, wiele osób wybiera wizytę w prywatnym gabinecie. Jedną wadą takiego rozwiązania są jednak koszty. Roczna suma opłat za wszystkie konsultacje i badania lekarskie osoby leczącej się prywatnie może dać niemałą kwotę, a przecież moglibyśmy zapłacić mniej, gdybyśmy wcześniej wykupili odpowiednio dobrane ubezpieczenie zdrowotne.

Abonament – wygodny, ale w jednej sieci medycznej

Na początek warto zastanowić się czy chcemy wykupić abonament czy ubezpieczenie. Najważniejsza różnica między nimi polega na tym, że abonament umożliwia leczenie w tylko jednej wybranej sieci medycznej. Jest to zatem najkorzystniejsza opcja dla osób, które mieszkają w dużych miastach, gdzie znajdują się placówki tych sieci. Z tego rozwiązania mogą być także zadowolone osoby często podróżujące, studiujące lub te, dla których dojazd do lekarza z innego miasta nie będzie stanowił problemu. Warto jednak pamiętać, że abonament zwykle zapewnia dostęp do opieki ambulatoryjnej, która obejmuje leczenie u lekarzy różnych specjalizacji i wykonywania badań, czyli takiej jak w przychodni. Miesięczne wydatki na taki abonament zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Ubezpieczenie zdrowotne – szerszy zakres usług

Dla osób, którym zależy na dostępie do leczenia w szpitalu lepszym rozwiązaniem może być jednak zakup polisy zdrowotnej. Ubezpieczyciele oferują obecnie różnorodne oferty, wśród których można znaleźć zarówno skromne, ograniczające się do podstawowych usług, jak i bogate, włączające oprócz leczenia ambulatoryjnego pobyt w klinice pod opieką wybranego lekarza. To bardzo dobre rozwiązanie np. dla osób potrzebujących długiej i wymagającej rehabilitacji lub planujących poród w prywatnym szpitalu. Zaletą polisy na zdrowie jest także fakt, iż obowiązuje ona w całej Polsce, a ubezpieczyciele współpracują z wieloma przychodniami i klinikami. Jeśli zatem zrazimy się do jednej placówki, w ramach tego samego ubezpieczenie możemy przenieść się do innej. Ceny tego rodzaju polis są już znaczenie bardziej zróżnicowane i zaczynają się od 150 zł.

Ubezpieczenie dla wydających spore sumy na leki

Mniej popularną, choć bardzo ciekawą opcją jest także ubezpieczenie na leki. Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim osobom, zmagającym się z chorobami przewlekłymi lub wydającymi spore kwoty na lekarstwa przez długi czas. Tego typu oferty cieszą się sporym zainteresowaniem także wśród rodzin z dziećmi, które w ciągu roku wydają na leki znaczne sumy. W ramach ubezpieczenia zwracane są koszty zakupu, jednak ubezpieczenia lekowe posiadają górne limity, które w większości przypadków są wykorzystywane przez pacjentów. Koszt składki, opłacanej co miesiąc, kwartał, pół roku lub rok wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych.

A może konto bankowe z polisą?

Ubezpieczenia zdrowotne są również oferowane przez banki, które dołączają je do swoich kont bankowych. Jeśli posiadamy konto lub chcemy je otworzyć w banku, które oferuje polisą zdrowotną do rachunku. warto sprawdzić jej zakres. Choć może być on znacznie niższy niż w przypadku samodzielnie wykupionej polisy, jego zaletą będzie korzystna cena. Już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie można zyskać dostęp do internisty do którego będzie można dostać się najdłużej w ciągu doby i kilkunastu specjalistów, dostępnych najpóźniej w ciągu pięciu dni. Za niewiele więcej na prywatne leczenie będzie już mogła udać się trzyosobowa rodzina. W przypadku braku wolnych miejsc będzie można udać się do dowolnego lekarza, a bank zwróci pieniądze za wizytę.

Zdrowie nie ma ceny, często dostrzegamy jak jest ważne dopiero, gdy jest stracimy. Jeśli każdego miesiąca zostaje nam w budżecie domowym trochę wolnych środków, przeznaczenie ich na mądrze wybrane ubezpieczenie zdrowotne lub abonament dla podniesienia jakości leczenia siebie i swoich bliskich może być najlepszą inwestycją.

Dodaj komentarz