0

Malowanie ogrodzenia – jaką farbę wybrać?

Tajemnica udanego malowania ogrodzenia tkwi przede wszystkim we właściwym doborze farby do materiału, z którego zostało wykonane. Bardzo ważne jest także właściwe przygotowania podłoża. W tym tekście znajdziecie najważniejsze informacje o tym, jak się odpowiednio przygotować do malowania ogrodzenia z drewna, metalu i tynku.

Kiedy przychodzi czas na malowanie…

Sezon letni to czas, w którym chętnie zabieramy się za różnego rodzaju prace wokół domu. Jednym z przykładów takich prac jest malowanie ogrodzenia, które w zależności od materiału z jakiego zostało wykonane, wymaga renowacji co kilka lub kilkanaście lat. Malowanie ogrodzenia można przeprowadzać częściej, np. gdy znudzi nam się obecny kolor. W każdym przypadku do malowania ogrodzenia najpierw należy się dobrze przygotować, a następnie poświęcić sporo czasu na samo malowanie. Z pewnością jest to jednak praca, w którą opłaca się włożyć dużo wysiłku – im więcej, tym lepiej. Dobrze pomalowanie ogrodzenia jest nie tylko wizytówką posesji, ale także zapewnia dłuższy czas bez konieczności powtarzania tej czynności.

Wszystko o farbach do ogrodzeń

Przygotowania do malowania farby, należy zacząć od doboru odpowiedniej farby. Sporym ułatwieniem jest fakt, że farby dostępne na rynku są zazwyczaj gotowe do użycia zaraz po otwarciu opakowania. Mogą różnić się konsystencją, do wyboru są płynne, półpłynne i w formie pasty oraz sposobem nakładania – za pomocą pędzla, wałka lub natrysku. W składzie farb do malowania ogrodzeń znajdują się składniki, które nadają im specyficzne właściwości: środki ochronne, zabezpieczające przed pleśnią i owadami, środki zapobiegające spłycaniu farby i zapewniające ochronę przed żółknięciem i działaniem promieni UV oraz tworzące „oddychające” powłoki, dzięki którym wilgoć jest przepuszczana na zewnątrz, ale uniemożliwia wnikanie pod powłokę.

Farby do malowania ogrodzeń zasadniczo dzielą się na wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Pierwsze są łatwe w użyciu, szybciej wysychają i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Drugie są odporniejsze na ścieranie i pozostawianie śladów pędzla, a pomalowania nimi powierzchnia jest łatwiejsza do czyszczenia. Niekiedy przed właściwym malowaniem ogrodzenia, zwłaszcza, gdy ma być ono malowane pierwszy raz, stosuje się jeszcze farbę podkładową. Jej zadaniem jest wypełnienie porów i wyrównanie powierzchni. Dostępne są jednak farby nawierzchniowe, które nie wymagają kupowania i stosowania podkładu, a jedynie dwóch warstw tej samej farby. Niezależnie od rodzaju farby przed malowaniem należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.

Farby do ogrodzeń drewnianych

W przypadku ogrodzeń z drewna szczególnie ważne jest wybieranie przeznaczonych do tego farb. Zmiany temperatury i wilgotności powietrza powodują tzw. pracę drewna, czyli kurczenie i pęcznienie. Zastosowanie farby, która tworzy szczelną, nieprzepuszczająca powietrza powłokę będzie powodowało łuszczenie farby pod wpływem ruchu drewna. Z tego względu farby do ogrodzeń drewnianych są oddychające, a dodatkowo zabezpieczają drewno przed gniciem, próchnicą, pleśnią i sinizną, a także działaniem promieni ultrafioletowych. Przed malowaniem drewna trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu, przeszlifowaniu, odkurzeniu i wytarciu wilgotną szmatką. Aby osiągnąć efekt idealnie gładkiej powierzchni, pęknięcia i otwory przed malowaniem można zabezpieczyć szpachlówką do drewna.

Farby do ogrodzeń metalowych

Odpowiednie zabezpieczanie ogrodzeń metalowych ma również ogromne znaczenie. Bez tego metal pokrywa się plamami rdzy, które szybko pokrywają całą powierzchnię i przenikają w głąb metalu. Do ogrodzeń z żelaza i stali, a nawet elementów ocynkowanych stosuje się specjalne farby chroniące metal przed korozją. Przed malowaniem konieczne jest usunięcie rdzy i resztek starej farby, zazwyczaj za pomocą szpachelki, skrobaków, papierów ściernych, szczotek drucianych i odrdzewiaczy. Po zdjęciu rdzy można położyć preparat antykorozyjny albo od raz odpowiednią farbę, chroniącą przed korozją. Na uwagę zasługują także farby do wykończenia dekoracyjnego.

Farby do ogrodzeń tynkowych i mieszanych

Na koniec kilka słów o ogrodzeniach tynkowanych i mieszanych. Choć jest ich mniej niż drewnianych i metalowych, to ogrodzenia składające się z murowanych i otynkowanych słupków i przęseł z innego materiału można już zaliczyć do klasyki polskich ogrodzeń. Jeśli na powierzchniach tynkowanych występują pęknięcia i szczeliny, to najpierw trzeba je naprawić. Na szczęście, można to zrobić w prosty sposób dzięki nowoczesnym materiałom dostępnym bez problemu w sklepach budowlanych. Farby do tynku to najczęściej farby elewacyjne, które odznaczają się dużą odpornością na czynniki atmosferyczne, a do tego oddychają. Wybór farby lateksowej dodatkowo ułatwi mycie ogrodzenia. Warto także wspomnieć o farbach o szerokim zastosowaniu, do dwóch, a nawet trzech podłoży, dzięki którym malowanie ogrodzenia o mieszanej budowie stanie się o wiele prostsze i mniej pracochłonne.

Dodaj komentarz