Co prawda kalendarzowe wakacje chylą się powoli ku końcowi, lecz nie oznacza to końca dobrej pogody. Często jeszcze we wrześniu można wyjechać na pełnoprawny urlop i przeżyć go tak samo dobrze jak w lipcu czy w sierpniu. A przy tym, koszty takiego wakacyjnego wyjazdu będą znacznie niższe niż w przypadku wyjazdów w szczycie sezonu. Gdzie zatem warto pojechać?
Generalnie , wychodzimy z założenia że w tym roku nie warto wyjeżdżać z kraju.
A jeżeli już nawet musimy, to jedźmy gdzieś blisko. Dlaczego? Przeczytasz
poniżej!
W Polskę ruszamy!
Tak szczerze – jest to najbezpieczniejsza opcja. Choćby dlatego, że ten rok przyzwyczaił nas do częstych zmian w zakresie przekraczania granic. Tymczasem, wyjeżdżając w jakieś miejsce w Polsce nie musimy się martwić o to, że nagle czeka nas po powrocie kwarantanna. Owszem, są powiaty w których panują określone obostrzenia, ale póki co chyba żaden z nich nie jest miejscem specjalnie atrakcyjnym turystycznie.
Gdzie warto pojechać w Polsce?
Żyjemy w tak ogromnym kraju, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mamy morze, mamy piękne pasma górskie, a także jeziora. Dla miłośników dzikiej przyrody zawsze pozostaje też Polska wschodnia – z dala od cywilizacji można naprawdę nieźle wypocząć, a przy tym są to miejsca, które znajdują się względnie blisko dużych miast – Warszawy czy Krakowa.
Czy wakacje w Polsce są drogie? Cóż, i tak i nie. Wszystko zależy jak na to patrzymy. Owszem, pewnie jest drożej niż jeszcze rok temu, ale wynika to z dwóch rzeczy:
- Inflacji (ta galopuje)
- Konieczności spełnienia wymogów sanitarnych przez właścicieli obiektów
Często usłyszeć można w mediach, że wakacje nad polskim morzem są niezwykle drogie. Zadajmy sobie jednak pytanie – czy kiedykolwiek były tanie? Owszem, przez lata mogliśmy wybierać takie względnie tanie destynacje jak choćby Egipt, Tunezja czy też Turcja. W tym roku zostało to w pewnym sensie ograniczone, więc siłą rzeczy może się nam wydawać że wakacje nad Bałtykiem są drogie.
Nie zapominajmy jednak o jednej, bardzo ważnej, rzeczy. Gdy jedziemy na wakacje
do wyżej wymienionych krajów, to w reguły wybieramy urlop all inclusive.
Płacimy raz za wypoczynek, a wszystko inne mamy niejako w pakiecie. Nie musimy
płacić za nic. Tymczasem wybierając wakacje nad polskim morzem z reguły płacimy
za wszystko.
Bezpieczne wakacje 2020 – jak to zrobić?
Pandemia koronawirusa niestety ciągle trwa i nic nie wskazuje na to, by miała się szybko zakończyć. Nie musimy jednak rezygnować z normalnego życia – warto jedynie pamiętać o tym, aby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jest to w pewnym sensie uciążliwe, natomiast lepiej dmuchać na zimne i mieć pewność, że obniżyliśmy ryzyko zakażenia tak bardzo jak to tylko możliwe.
Pierwsza i podstawowa zasada – starajmy się unikać dużych skupisk ludzkich. Owszem, choćby na nadbałtyckiej plaży nie jest to łatwe. Starajmy się jednak zachowywać dystans, a jeżeli nie ma takiej możliwości, załóżmy maski ochronne. Czy ochronią nas? W 100% na pewno nie, natomiast znacznie zmniejszą ryzyko transmisji wirusa.
Kolejna kwestia – higiena. W szczególności rąk. Starajmy się nie dotykać ogólnodostępnych powierzchni gołymi rękami. A jeżeli już nam się to zdarzy, dezynfekujemy ręce płynem na bazie wysokoprocentowego alkoholu. Czyli jakiego? Co najmniej 60% – ten 40% lepiej zostawić na inne okazje. 🙂
Myjmy ręce. Tak często jak to tylko możliwe. W Internecie bez problemu znaleźć można instrukcje jak robić to poprawnie – niby tak prosta czynność może jednak być wykonywana w sposób niepoprawny.
Jak podróżować?
Jeżeli podróżujemy autobusem lub pociągiem, również pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, w szczególności tych dotyczących dystansu. To przestrzeń zamknięta, więc jesteśmy bardzo narażeni – jeżeli ktoś kichnie lub kaszle, to jest ryzyko że będziemy mieli kontakt z wirusem.
Najbezpieczniej (ale i najdrożej) jest oczywiście podróżować własnym samochodem. Oczywiście, jeśli przemieszczamy się z osobami spoza naszego domu (czyli np. znajomymi) musimy mieć na ustach i nosie przez cały czas maseczkę ochronną – tego wymaga prawo.
A może lepiej zostać w domu?
Chyba jednak nie. Byliśmy zamknięci w domach przez jakiś czas – warto wykorzystać każdą możliwość która tylko istnieje, aby móc w jakiś sposób wyrwać się z tego otoczenia. Nawet dla własnego spokoju psychicznego.
I jeszcze jedno. Wspierajmy się nawzajem. Właściciele hoteli, agroturystyk, przewodnicy, restauratorzy – wszystkie te grupy zawodowe miały w tym roku naprawdę ciężki czas. Wybierając wakacje w kraju wspieramy polskie firmy – często niewielkie rodzinne przedsiębiorstwa, dla których lato 2020 jest jedyną szansą na jakikolwiek zarobek w tym roku, a i często warunkiem przetrwania na rynku.
Podsumowując
Wybierzmy wakacje w kraju. Może i będzie nieco drożej, ale przynajmniej bezpiecznie. A przy tym zrobimy coś dla siebie nawzajem. Bo przecież gospodarka to system naczyń połączonych. Dziś Ty pomagasz właścicielowi hotelu, on dzięki temu zarabia pieniądze i w jakiś sposób wracają one również do Ciebie.