O tym, jak działa nasz metabolizm, decydują nie tylko geny. My też mamy na to wpływ – poprzez nasze świadome wybory żywieniowe.
Procesy metaboliczne – co to takiego?
Pojęcie metabolizmu oznacza po prostu wszystkie procesy chemiczne związane z przemianami energii w naszym organizmie. Są bardzo mocno powiązane ze sposobem odżywiania się. Warto podkreślić, że procesy metaboliczne można podzielić na dwie grupy:
- anabolizm,
- katabolizm.
Na czym polega ta różnica?
Reakcja anaboliczne to reakcje związków, które wymagają dostarczenia energii. Do ich tworzenia niezbędne są choćby glukoza, lipidy czy białka. Reakcje kataboliczne – w tym wypadku, związki organiczne są zamieniane w energię.
Szybkość metabolizmu
Warto pamiętać o tym, że tempo metabolizmu zależy od co najmniej kilku czynników. Po pierwsze nasze BMI, czyli waga i wzrost. Znaczenie ma również skład naszego ciała, a w szczególności ilość tłuszczu i wody, a także procentowy udział kości czy mięśni. Nie bez wpływu pozostają również takie czynniki, jak wiek i płeć, a takze choroby przewlekłe, styl życia czy nawet somatotyp.
Jakie to ma znaczenie dla przeciętnego człowieka?
Prawidłowe działanie różnych układów organizmu jest ściśle uzależnione od przebiegu procesów metabolicznych. Zarówno katabolizm, jak i anabolizm mają tu ogromne znaczenie. To dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana dieta, bogata w witaminy oraz minerały. Poprawne proporcje tych składników mają znaczenie dla efektywnego budowania oraz funkcjonowania ludzkiego organizmu. Właściwa dieta jest w stanie nie tylko poprawić funkcjonowanie, ale także naprawiać tkanki w ciele, na przykład podczas rekonwalescencji.
Spowolnienie metabolizmu
Ludzki organizm zmienia się niemal co roku. Dochodzi do różnego rodzaju zmian, które mogą mieć wpływ również na procesy metaboliczne. Szczególnie zauważalne staje się to po 40 roku życia, kiedy to metabolizm spowalnia dość znacznie. Dlaczego tak się dzieje?
Po przekroczeniu 40. roku życia dochodzi do obniżenia zapotrzebowania naszego ciała na kalorie. Generalnie, ten proces spada już po przekroczeniu 21. roku życia – od tego momentu spada ono o około 2% na każde 10 lat. To oznacza, że zapotrzebowanie człowieka na kalorie w wieku 40 lat jest nawet o 4% niższe niż 19 lat wcześniej.
A to jeszcze nie wszystko. Zmianie ulega także skład ciała, w szczególności udział procentowy tłuszczu oraz mięśni. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej w masie ciała, a jednocześnie zmniejsza się ilość tkanki mięśniowej. W rezultacie, spada tempo metabolizmu.
Jak przyspieszyć metabolizm?
Nasze ciało zmienia się z każdym rokiem i tego nie cofniemy. Warto jednak poznać kilka podstawowych sposobów na to, by spowolnienie metabolizmu spowodowane wiekiem nie było aż tak dotkliwe.
Pierwsza i podstawowa kwestia to oczywiście zdrowy styl życia. Jest to jednak stwierdzenie tak ogólnikowe, że raczej nikogo to nie zaskoczy. Warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną. Jak to zrobić?
Jesteś tym co jesz!
Pamiętajmy o tym, że nasza dieta musi być dopasowana do naszego stylu życia. Zapotrzebowanie na kalorie jest bowiem zupełnie inne u osoby, która pracuje fizycznie, a zgoła inne u człowieka wykonującego prace biurowe. Warto jednak pamiętać o tym, że w każdym wypadku dieta musi być rozbita na 4–5 mniejszych posiłków w ciągu dnia.
Kolejna kwestia. Warto rozsądnie dobierać poszczególne składniki naszego codziennego menu. Zwracajmy uwagę na wagę tego, co jemy. Przykładowo, węglowodany lepiej jeść rano lub przed południem niż na kolację. Zastanawiasz się, jak przyspieszyć metabolizm? Produkty, które znacznie wspomagają procesy trawienia, to choćby pomarańcze (zwłaszcza gorzkie), siemię lniane, ale także imbir i cynamon. Bardzo pomaga też regularne picie zielonej herbaty, kawy, a nawet yerba mate.
A skoro już o diecie mowa – warto pamiętać o tym, aby zadbać o nawodnienie naszego organizmu. Po każdym posiłku warto wypić większą ilość wody – pozwoli to na przyspieszenie metabolizmu.
Jak przyspieszyć metabolizm? Ruchem!
Obok odpowiednio dobranej i zbilansowanej diety, warto postawić również na aktywność fizyczną. Regularne uprawianie sportu ma pozytywny wpływ zarówno na samo tempo metabolizmu, jak i na prędkość przemiany materii. Jak często uprawiać sport? Przynajmniej 3-4 razy na tydzień warto poświęcić te kilkanaście minut na jakąś aktywność fizyczną. Jest to polecane zwłaszcza wtedy, jeżeli prowadzimy głównie siedzący tryb życia.
Procesy metaboliczne zwolniły? Sprawdź probiotyki
Bezpiecznym sposobem na poprawę metabolizmu jest nie tylko ruch czy zbilansowana dieta. Warto pamiętać o tym, że bardzo pomocne potrafią być probiotyki. Odchudzanie się może mieć przełożenie na zmniejszenie ilości bakterii w jelitach. Warto zatem regularnie stosować probiotyki – zarówno w formie suplementów diety, jak i naturalnych produktów, które zawierają bakterie – takie jak choćby maślanki, kiszone ogórki, kapusta czy jogurty.
Jak przyspieszyć przemianę materii?
Więcej na temat tego, jak przyspieszyć metabolizm za pomocą probiotyków znajdziesz choćby w tym artykule: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Aktywnosc-fizyczna/Jak-naturalnie-i-bezpiecznie-przyspieszyc-metabolizm-za-pomoca-diety