vatowiec
0

VAT- podatkowe być albo nie być

Rozpoczynając swój własny biznes stajemy na starcie przed fundamentalnym pytaniem; czy zostać vatowcem, czy nie. Podatkowe być albo nie być jest ważną decyzją, bo od niej zależy późniejszy wynik finansowy firmy, a także sposób rozliczania z fiskusem. VAT płaci się od swojego zarobku i daje on możliwość pomniejszenia podatku należnego od własnej sprzedaży o podatek naliczony od dokonanych zakupów.

VAT a wysokość dochodów

VAT naliczony
http://biznes.pl/

Przy dużych dochodach opłaca się być vatowcem, a nawet trzeba nim być, bo prawo narzuca ten status przedsiębiorcom uzyskującym ponad 150 tys obrotów rocznie. Wiadomo jednak, że na początku biznes najczęściej się rozkręca i nasze dochody nie są zbyt wysokie. Pamiętajmy o tym, że zostać vatowcem możemy w każdej chwili (to znaczy od początku każdego nowego miesiąca od podjęcia decyzji). Natomiast zrezygnować z płacenia VAT-u moglibyśmy dopiero po zakończeniu roku rozrachunkowego.

VAT a ponoszone koszty

vat należny
http://e-agropodatki.eu/

Sytuacja, w której nie mamy możliwości odliczania VAT-u naliczonego od należnego może wydawać się niekorzystna, bo sprzedajemy towary lub usługi w cenie netto, natomiast zakupujemy w cenach brutto. Do tego musimy odprowadzić co miesiąc podatek liniowy w wysokości 18 %. Żeby zniwelować jego wysokość warto zadbać o faktury kosztowe, które pomniejszą nasz dochód ze sprzedaży, na podstawie którego obliczamy należny podatek od dochodu. Możemy zatem odliczać od dochodu wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności, takie jak zakup papieru do drukarki, opłacony rachunek za prąd czy czynsz w lokalu, gdzie tę działalność prowadzimy. Warto skrupulatnie gromadzić faktury i rachunki z zakupów i dostarczać dowody wpłaty do księgowości.

źródło obrazka wyróżniającego: liczilex.pl

Dodaj komentarz