0

Jak urządzić ergonomiczną kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Służy przede wszystkim do przygotowywania posiłków, choć często jest też miejscem spotkań domowników. Od tego jak urządzimy kuchnię zależy, czy spędzanie w niej czasu będzie męczące i nudne, czy dobrze zorganizowane i przyjemne.


Praca w kuchni może łatwiejsza, jeśli wyposażymy ją nie tylko w ładne i modne meble, ale przede wszystkim zadbamy o właściwą aranżację przestrzeni. W jaki powinno pojawić się w kuchni, aby wyglądała estetycznie, a do tego była funkcjonalna?

Po pierwsze ergonomia

W kuchni, jak chyba w żadnym innym domowym pomieszczeniu, ważne są zasady ergonomii. Według nich wszystkie kuchenne urządzenia powinny być ustawione zgodnie z kolejnością pracy przy przyrządzaniu potraw. Najlepsza kolejność, zgodnie z zasadami ergonomii w kuchni, to: lodówka, zmywarka, zlewozmywak, kuchenka. Oczywiście, w przerwach między tymi sprzętami powinny się znaleźć szafki kuchenne i blaty.

Najlepiej, gdy odległości między sprzętami w kuchni wynoszą:
od lodówki do zlewozmywaka ok. 120-215 cm
od zlewozmywaka do do kuchenki ok. 120-215 cm
od lodówki do kuchenki ok. 120-280 cm

Jak łatwo się domyślić, to tylko teoria. W małych kuchniach może być trudno nie tylko utrzymać te odległości, ale nawet kolejność ustawienia. Dodatkowe ograniczenia mogą stanowić istniejące instalacje, do których podłącza się urządzenia. Podane odległości powinny być przestrzegane także w dużych kuchniach. Dzięki temu korzystanie z nich będzie mniej czasochłonne.

Dla wygodnego użytkowania kuchni warto także zwrócić uwagę na wysokość blatów. Odległość między blatami roboczymi, a szafkami kuchennymi w optymalnych warunkach wynosi 55-60 cm, a półki do których sięgamy na co dzień powinny wisieć na wysokości 200-210 cm.

Dobrze jest pomyśleć o tym, aby wysokość blatów była dostosowane do wzrostu osoby, która będzie w niej pracować najczęściej. Jeśli pozwala na to miejsce, bardzo pomocnym rozwiązaniem może być także stolik śniadaniowy lub stolik chowany pod blatem, który nie tylko ułatwi wydawanie posiłków, ale także będzie sprzyjać rodzinnym spotkaniom.

Dodaj komentarz