Wielu z borykających się z długami Polaków wciąż boi się szukać odpowiedzi na pytanie jak wyjść z zadłużenia. Tymczasem rozwiązanie, takie jak ugoda w sprawie zadłużenia, często jest na wyciągnięcie ręki.
Jak wyjść z długów? Praktyczne porady
W naszym społeczeństwie nadal niewiele mówi się o tym, jak sobie poradzić z problemami finansowymi. Tymczasem z danych raportu „Międzypokoleniowe rozmowy o długach”, przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie Grupy Kruk, wynika, że aż dla 23 proc. Polaków spłata długu stanowi trudność.
Zadłużenie to problem, którego nie można zamieść pod dywan. Ignorowanie sytuacji z pewnością doprowadzi do jej pogorszenia. Warto więc podjąć odpowiednie kroki, by sobie pomóc i ułatwić sam proces wychodzenia z długów.
Sprawdź swoje zadłużenie
Od czego zacząć? Jeśli chcemy wyjść z zadłużenia, najpierw musimy wiedzieć, jaką dokładnie kwotę mamy do spłacenia. Jeśli nie możemy zdobyć tych danych od osób/instytucji, którym jesteśmy winni pieniądze, możemy skorzystać z dobrodziejstw XXI wieku. Dostępne są bowiem platformy online, które udostępniają takie informacje. O co chodzi? O tak zwane bazy dłużników.
Rejestry te są przyjazne dla użytkowników, wszystko rozpisane jest czytelnie i przede wszystkim w sposób przystępny dla wszystkich. Dodatkowo, założenie na nich konta nie wymaga podawania wszystkich naszych danych (tu oczywiście wszystko zależy od wybranego przez nas abonamentu). W rejestrach biur informacji gospodarczych raz na pół roku, raport na swój temat możemy pobrać za darmo.
Więcej na temat samych rejestrów dłużników można przeczytać w tym artykule.
Ugoda w sprawie zadłużenia
Kolejnym ważnym krokiem na drodze do jak najszybszego pozbycia się długów może być podpisanie dokumentu, jakim jest ugoda w sprawie zadłużenia. Takie rozwiązanie proponują firmy obsługujące zadłużenia. To ważne, bo przy wsparciu doświadczonych doradców sprawnie udaje się zaplanować dalsze spłacanie długów.
Porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia to nie tylko wsparcie przy samym wychodzeniu z długów. To także realna pomoc m.in. w uniknięciu dodatkowych kosztów wynikających z postępowania sądowego, egzekucji komorniczej, negatywnego wpisu do biura informacji gospodarczej, a przede wszystkim stresu, związanego z tego typu problemami finansowymi.
Firma obsługująca zadłużenie może także pomóc w rozłożeniu spłaty na raty.
Spłata zadłużenia na raty
Takie rozwiązanie to dla wielu osób najlepsza i najwygodniejsza opcja. Przed podjęciem decyzji o rozłożeniu długu na raty, warto dobrze przeanalizować swoje możliwości finansowe, a następnie można wystosować odpowiedni wniosek. W firmie Kruk prośbę o spłatę zadłużenia w ratach składa się telefonicznie w biurze obsługi klienta, listownie bądź też za pośrednictwem platformy internetowej e-kruk.pl.
Spłata całkowita zadłużenia
Regularna spłata zadłużenia według rat, po podpisaniu porozumienia, daje gwarancję uniknięcia wielu kłopotów, takich jak dodatkowe koszty egzekucyjne. Zapewnia także duży komfort psychiczny i pewność, że dług będzie się zmniejszał regularnie. Wygodnym sposobem na całkowitą spłatę długu w ratach jest ustawienie na swoim bankowym koncie stałych poleceń przelewów.
Kontrola budżetu i racjonalne zarządzanie pieniędzmi
Wbrew pozorom, ostatnim krokiem przy wychodzeniu z długów nie jest spłata ostatniej raty należności. Jest nim rozsądne i odpowiedzialne planowanie swojego budżetu i zarządzanie finansami. Tylko w ten sposób można uzyskać trwały spokój i pewność, że kwestie finansowe są pod naszą kontrolą.
Jeśli jesteśmy pewni, że nie damy sobie sami rady ze spłatą długów, warto skorzystać z pomocy. Firmy zajmujące się obsługiwaniem zadłużeń, są przychylnie nastawione do swoich klientów (a więc do tych, którzy dług próbują spłacić). Proponowana ugoda w sprawie spłaty zadłużenia jest korzystna dla obu stron. Nie warto więc martwić się na zapas, a skontaktować z przedstawicielem wybranej przez nas firmy i zobaczyć, co uda im się nam zaproponować.
Uporządkowanie naszych kwestii finansowych powinno być dla nas priorytetem. Nawet za drobne zaniedbania możemy trafić na listę dłużników. Co to oznacza? Problemy z wzięciem kredytów, z zakupami na raty, a nawet z zakupieniem telefonu na abonament. Nie ma na co czekać! Do dzieła!