Kiedy należy wyciąć drzewo? Jakich formalności należy dopełnić? Lepiej wynająć w tym celu ekipę, czy zrobić to samemu? Oto najważniejsze informacje, jakie należy znać, zanim zdecydujemy się na wycięcie drzewa na posesji.
Niekiedy bywa, że stajemy przed koniecznością wycięcia starego drzewa. Często dzieje się przy rozpoczęciu budowy nowego domu lub kiedy drzewo zaczyna przeszkadzać, a nawet zagrażać bezpieczeństwu, np. z powodu swoich rozmiarów. Decyzja o wycięciu drzewa w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Zanim się ją podejmie warto pamiętać o jednym – na okazałe drzewo trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt lat. Z tego powodu dobrze jest rozważyć wszelkie możliwe rozwiązania, które pozwoliłby zachować drzewo – przesadzić je w inne miejsce lub wybudować budynek kilka metrów dalej. Jeśli to nie jest możliwe, trzeba przejść do działania. W myśl obowiązujących obecnie przepisów, aby wyciąć drzewo ze swojej posesji, niezbędne jest spełnienie odpowiednich wymogów formalnych.
Ponieważ w ostatnich latach przepisy na temat rozporządzania roślinnością na własnej działce wielokrotnie się zmieniały, wiele osób nie wie jaki stan prawny obowiązuje do dziś. Właściciele zadrzewionych posesji z pewnością pamiętają słynne „lex Szyszko”, czyli przepis dopuszczający wycinkę drzew na swojej działce bez zezwolenia. Obecnie to prawo już nie obowiązuje, ostatnia zmiana przepisów miała miejsce 1 stycznia 2019 roku i w myśl jej zapisów właściciel posesji może wyciąć drzewo bez pozwolenie tylko w kilku przypadkach.
Kiedy drzewo można ściąć bez zezwolenia?
Zezwolenie nie jest wymagane, jeśli drzewo lub krzew po usunięciu nie trafi do sprzedaży, jak przykładowo dzieje się na prywatnych terenach zalesionych. Jeśli roślina jest naszą własnością, znajduje się na naszej ziemi i po ścięciu nie zamierzamy jej sprzedawać, można je usunąć bez urzędowej zgody. Od tej reguły są jednak nierzadkie wyjątki.
Kiedy zezwolenie na wycięcie drzewa jest potrzebne?
Nawet jeśli działka i drzewo są nasze, zgłoszenie zamiaru ścięcia do urzędu gminy będzie potrzebna, jeśli obwód pnia mierzony 5 cm nad ziemią jest większy niż 50 cm oraz:
– 65 cm w przypadku platanu klonolistnego, robinii akacjowej i kasztanowca zwyczajnego,
– 80 cm w przypadku wierzb, topoli, klonu srebrzystego i jesionolistnego.
Zgłoszenie o zamiarze ścięcia drzewa można napisać samodzielnie, powinno zawierać: imię i nazwisko, oznaczenie nieruchomości, rysunek określający usytuowanie drzewa, lub pobrać je z urzędu gminy. Po przyjęciu zgłoszenia urząd ma 14 dni na dokonanie oględzin i wniesienie sprzeciwu.
O tym, czy faktycznie drzewo jest niebezpieczne i wymaga ścięcia decydują dwie strony – osoba, która występuje z wnioskiem oraz wydział ochrony środowiska odpowiedniego urzędu. W przypadku braku porozumienia obu stron, powołuje się rzeczoznawcę. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami wszyscy właściciele lub użytkownicy nieruchomości mają obowiązek utrzymywania rosnących na nich drzew albo usunięcia ich , gdyż powodu spróchnienia lub pochylenia stanowią zagrożenie. Jeżeli drzewo rzeczywiście przewróciłoby się na budynek lub samochód, za szkody będzie odpowiadał właściciel lub użytkownik posesji na której rosło. Warto pamiętać, że w szczególnych sytuacjach, np. gdy drzewo zostanie niebezpieczne pochylone w wyniku wichury i w każdej chwili może dojść do zawalenia, należy wezwać straż pożarną.
Co może się stać, jeśli drzewo zostanie usunięte bez zezwolenia?
Jeżeli roślina zostanie usunięta bez zgody urzędu, a zostanie on o tym powiadomiony, właściciel nieruchomości lub osoba usuwająca drzewo może zostać ukarana. Jeśli będą świadkowie lub jednoznaczne dowody na to, że drzewo zostało usunięte kolegium do spraw wykroczeń może nałożyć opłatę karną. Jej wysokość będzie zależna od grubości pni i gatunku drzewa.
Z firmą czy na własną rękę?
Jeśli przepisy prawa na to pozwalają i decydujemy się na ścięcie drzewa, należy odpowiedzieć sobie na pytanie – usunąć drzewo samodzielnie czy wynająć do tego fachowców? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilu czynników, przede wszystkim wielkości drzewa. Z usług profesjonalnej firmy na pewno warto skorzystać, jeśli drzewo jest wysokie, silnie pochylone lub rośnie w pobliżu linii energetycznych. Nie istnieje żaden obowiązujący cennik usuwania drzew. Koszt takiej usługo zależy od gatunku drzewa, wysokości i grubości pnia, pochylenia, sąsiedztwa budynków itd.
Usuwania dużego jest niebezpieczne, jednak nawet w przypadku mniejszych drzew, samodzielnie usuwanie może być kłopotliwe. Przede wszystkim trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach: drzew nie można ścinach przy porywistym wietrze lub słabej widoczności, w miejscu ścinki i jej okolicy nie mogą się znajdować przypadkowe osoby. Trzeba ustalić kierunek upadku drzewa, najlepiej w stronę jego pochylenia. Kiedy nie ma możliwości przewrócenia drzewa w całości, najlepiej jest wynająć podnośnik koszowy i wykonywać wycinkę po kawałku. To podstawowe zasady bezpieczeństwa o jakich trzeba pamiętać przy samodzielnym ścinaniu drzewa.