0

Ubezpieczenie indywidualne i grupowe – które wybrać?

Polisy grupowe oferowane w zakładach pracy to wygodne i pod wieloma względami korzystne rozwiązanie, jednak jak wskazują statystyki, każdego roku przybywa osób, które chętniej wybierają ubezpieczenie indywidualne. Który wariant opłaca się bardziej?

ubezpieczenie indywidualne

Stając przed wyborem: ubezpieczenie indywidualne czy grupowe, zwykle najpierw zaczynamy zastanawiać się, która opcja będzie dla nas bardziej korzystna finansowo. Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w każdym przypadku jest ona uzależniona od wielu czynników. Warto jednak nieco zmienić sposób myślenia i na początek przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania, a następnie sprawdzić na co możemy liczyć, wybierając jedną lub drugą opcję.

Grupowe dobre, ale nie dla każdego
Ubezpieczenie zawierane między zakładem pracy a towarzystwem ubezpieczeniowym to proste rozwiązanie. Oferowane jest w kilku wariantach, a wysokość składki jest z góry ustalona. Jej najważniejsza zaleta to niska cena. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona ustalana na podstawie zbiorowego profilu (wieku i płci) całej grupy pracowników, co oznacza, że tracą na niej osoby młode i cieszące się dobrym zdrowiem, które muszą dopłacać do składek starszych współpracowników. Trzeba też przyznać, że warianty ubezpieczenie grupowego mają dość ograniczony zakres i może okazać się, żaden z nich nie spełnia naszych oczekiwań.

Ubezpieczenie indywidualne – dopasowane do potrzebubezpieczenie indywidualne
Odwrotnie jest w przypadku polisy indywidualnej. Zwykle jest nieco droższa niż grupowa, choć nie zawsze w przypadku osób młodszych. Najważniejsze jest jednak to, że decyzję o jej zakresie i wysokości składki podejmujemy sami. Takie rozwiązanie daje zdecydowanie więcej swobody niż ubezpieczenie grupowe. Mając możliwość dokupienia dodatkowych umów albo zrezygnowania z tego, co nam niepotrzebne, zapewnimy sobie taką ochronę jakiej rzeczywiście potrzebujemy.

Dodaj komentarz