0

Ubezpieczenia samochodu w czasie wakacji

Kiedy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia auta na czas wakacyjnego wyjazdu? Jak ubezpieczyć auto na wyjazd za granicą? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie poniżej.

Wakacyjne wyjazdy tuż tuż, zapewne większość z nas już doskonale wie jak spędzi letni urlop, a może nawet już pakuje walizki. Dla osób podróżujących własnym czterema kółkami, ważny jest także odpowiedni stan techniczny samochodu, ale to nie wszystko. Dla pełnego bezpieczeństwa i prawdziwego spokoju podczas pokonywania kilometrów tras, w niektórych sytuacjach warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia. Co więcej, jeśli podróżujemy za granicą mogą być one naszym obowiązkiem, a ich brak może skutkować poważnymi karami finansowymi.

Słów kilka o ubezpieczeniu samochodu – OC

Podstawowym i absolutnie obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu jest OC, które chroni przed finansowymi skutkami kolizji i wypadków oraz niektórych uszkodzeń. Od 2014 roku OC jest uznawane w następujących krajach europejskich: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Serbia. Warto jednak wiedzieć, że podróżując po pozostałych krajach możemy potrzebować tzw. Zielonej Karty, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia OC.

Inne rodzaje ubezpieczenia, o których warto pomyśleć przed podróżą to: autocasco (AC) i Assistance. AC to ubezpieczenie dobrowolne, chroniące zabezpieczające samochód na wypadek kradzieży, utraty, uszkodzenia, zniszczenia. Zakres ochrony można dobrać indywidualnie w zależności od potrzeb, podobnie jak to, czy AC będzie obowiązywać jedynie na terenie kraju czy także za granicą. Assistance to także ubezpieczenie dobrowolne, jednak w tym przypadku chodzi i pomoc techniczną, medyczną i informacyjną, może obejmować m.in.: informacje o najbliższym serwisie, pojazd zastępczy, holowanie. Zarówno jedno, jak i drugie ubezpieczenie dobrowolne za granicą może okazać się prawdziwym ratunkiem, dlatego przed podróżą warto rozważyć ich zakup.

Dodaj komentarz