To dość częsty problem, który dotyka zarówno osoby, które nigdy nie były w powietrzu, jaki i te, które podróżują nawet kilkanaście razy w roku. Jak przezwyciężyć lęk przed lataniem?
W dzisiejszych czasach latanie samolotem jest powszechnym i łatwo dostępnym sposobem podróżowania. Warto z niego korzystać nie tylko ze względu na wygodę i szybkość przemieszczania się, ale także stosunkowo nisko ceny wielu lotów. Mimo to, wiele osób odczuwa lęk przed lataniem i z tego powodu szuka innych środków transportu lub rezygnuje z wymarzonej podróży. Czy rzeczywiście jest się czego bać? W jaki sposób można zminimalizować lub oswoić lęk przed lataniem? Oto garść najważniejszych informacji o podróżowaniu samolotem dla osób, które chcą przekonać się, że latanie może być przyjemne i bezpieczne.
Dobre miejsce, rozmowa
Lęk przed lataniem jest dość powszechnym zjawiskiem u osób, które nigdy nie siedziały na pokładzie samolotu. Ten pierwszy raz może wydawać się najgorszy, ponieważ obawiamy się nieznanego. Często jeszcze w trakcie lotu okazuje się, że lęk po prostu minął. Trudniejsze sytuacje to te, gdy mimo kilku odbytych lotów każde kolejne wejście do samolotu paraliżuje. Pomocne może być wówczas zaczerpnięcie wiedzy na temat bezpieczeństwa i właściwego zachowania w samolocie. Według ekspertów, jednym z najmocniejszych miejsc w konstrukcji samolotu są drzwiary na skrzydłach. Zajęcie miejsca w ich pobliżu może działać na osoby obawiające się awarii samolotu uspokajająco. Warto także pamiętać, że załoga samolotu jest wyszkolona w kierunku pierwszej pomocy i zawsze służy poradą w przypadku gorszego samopoczucia. Często wystarczy krótki spacer po pokładzie albo rozmowa, aby uspokoić skołatane nerwy. Jeśli jednak lęk przed lataniem jest na tyle paraliżujący, że nie pozwala na podróż samolotem, jednym wyjściem może być psychoterapia, która ma na celu ustalenie przyczyn i pozbycie się lub zminimalizowanie lęku.