Kradzież dokumentów to jedno z najczęściej pojawiających się zgłoszeń na posterunkach. To właśnie w ten sposób tracimy dowody osobiste, paszporty, karty płatnicze. Niestety takie zgubienie dokumentów prócz tego, że przysparza nam stresu i kłopotów, to pociąga też wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Co należy zrobić i gdzie się zgłosić, gdy stwierdzimy utratę dokumentów? Czego można się spodziewać, gdy zgubimy dowód osobisty?
Skradzione dokumenty – kiedy i jak zastrzec dokumenty
Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki musimy podjąć natychmiast, gdy zauważymy brak dowodu jest jego zastrzeżenie. W tym celu w pierwszej kolejności musimy zgłosić zgubienie dokumentów swojemu bankowi. Możemy tego dokonać osobiście lub telefonicznie. Bank przekaże tę informację do systemu Dokumenty Zastrzeżone, dzięki czemu trafi ona jednocześnie do wszystkich banków na terenie Polski, operatorów sieci komórkowych, Poczty Polskiej. Tym samym udaremnione zostaną wszelkie działania złodzieja, który chciałby posłużyć się naszymi danymi. Następnie fakt kradzieży powinniśmy zgłosić na policję.
Dokument potwierdzający tożsamość – dlaczego jest taki ważny
Najbardziej narażeni jesteśmy na wszelkie niedogodności, gdy zgubimy dowód osobisty. Złodziej może bowiem posłużyć się naszym dokumentem w celu zaciągnięcia pożyczki, dokonania zakupów na raty, a nawet zawarcia umowy cywilnoprawnej. Poza tym utracony dowód tożsamości może utrudnić nam załatwienie większości spraw urzędowych, uniemożliwić staranie się o nową pracę czy chociażby odebranie paczki, czy listu poleconego na poczcie.
Zgubienie dokumentów a kradzież
Dokument potwierdzający tożsamość możemy stracić nie tylko w wyniku kradzieży, ale i przez własne niedbalstwo lub nieuwagę. W drugim przypadku, powinniśmy zgłosić się do najbliższego urzędu gminy, który wyda nam specjalne zaświadczenie. Będzie ono zastępowało oryginalny dokument do czasu jego odszukania.
Wyłudzenie kredytu, zaciągnięcie zobowiązań na fałszywe dokumenty – jak działają oszuści
Kradzież dowodu i kart płatniczych często oznacza problemy z wyłudzonym kredytem.
Najczęstszą konsekwencją utraty dowodu osobistego, jest wyłudzenie kredytu na nasze dane. Złodzieje w ten sposób zaciągają głównie pożyczki przez Internet, wpisując we wniosku dane ze skradzionego dowodu. O tym, że zostaliśmy posiadaczami takiego zobowiązania, dowiadujemy się zazwyczaj w chwili otrzymania pisma z informacją o zaległych ratach.
Sprawdzenie w BIG czy ktoś nie posługiwał się naszym dokumentem
Aby mieć pewność, że nikt nie posłużył się naszym dowodem bez naszej wiedzy, warto sprawdzić te informacje na stronie BIG.
Aby uniknąć przykrej niespodzianki, a jednocześnie upewnić się, czy ktoś nie posłużył się Twoim dokumentem, warto raz na jakiś czas sprawdzić informacje gospodarcze wchodząc na stronę Biura Informacji Gospodarczej ERIF S.A., a konkretnie TUTAJ. Informacja dostarczona zostanie Ci po założeniu konta, które jest bezpłatne. Po zalogowaniu, przygotowane do pobrania będą 3 raporty – dotyczące Ciebie. Pierwszy z nich dotyczy informacji, jakie posiadamy w bazie ERIF (pozytywne, świadczą o terminowości i/lub negatywne, świadczące o problemach finansowych), drugi raport dostarczy informacji, czy ktoś próbował posłużyć się Twoim skradzionym dokumentem, trzeci (rejestr zapytań) natomiast SYGNALIZUJE, że ktoś w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprawdzał informacje na Twój temat, po uzyskaniu Twojej zgody (również tej kradzionej) i pokazuje jakie informacje uzyskał dany podmiot – warto przeanalizować firmy, które otrzymały zgodę na pobranie raportu na Twój temat i zastanowić się, czy taką zgodę mieć powinny. Z informacji gospodarczych korzystają w swoich procesach np. firmy pożyczkowe – podczas składania wniosku o pożyczkę. Jeżeli nie planujesz pożyczki, a w raporcie znajduje się firma udzielająca pożyczki, koniecznie skontaktuj się i upewnij się, że to nie jest próba wyłudzenia pożyczki.
Zagubione czy też skradzione dokumenty mogą wpędzić nas w poważne tarapaty. Szczególnie, gdy ich utratę uświadomimy sobie całkiem przypadkowo. Dlatego natychmiast powinniśmy zgłosić ten fakt wszędzie, gdzie się da. Warto też na bieżąco weryfikować informacje o dokumencie na stronie Biura Informacji Gospodarczej ERIF.