0

Skąd wziąć pieniądze na biznes? 5 pomysłów

Na rozpoczęcie nowego biznesu potrzebny jest nie tylko dobry plan, ale także pewien kapitał. O ile z pierwszym zwykle nie ma problemu, to już znalezienie źródła finansowania bywa kłopotem, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Oto kilka podpowiedzi, skąd wziąć pieniądze na rozkręcenie biznesu.

Dotacje unijne
Wbrew pozorom uzyskanie dotacji ze środków Unii Europejskiej nie jest aż tak trudne, jak przedsiębiorcom się wydaje. Choć przygotowanie wniosku i spełnienie wszystkich kryteriów wymaga nieco wysiłku, gra jest warta świeczki – w latach 2014-2020 pieniądze można uzyskać z 6 programów operacyjnych i 16 regionalnych.

startup-593338_960_720

Dotacje z Urzędu Pracy
W ramach finansowania z UP można otrzymać nawet 24 tys. na start własnej firmy. W przeciwieństwie do dotacji unijnych, formalności w tym przypadku nie są zbyt skomplikowane.

Własne oszczędności
Jeśli zamierzamy założyć jednoosobową działalność, własne oszczędności mogą okazać się wystarczające. Kapitał na początek powinien zabezpieczyć podstawowe koszty: pierwsze składki ZUS, rachunki za wynajem biura, energię elektryczną, a także opłaty bankowe.

money-1015277_960_720

Kredyt dla nowych przedsiębiorców
Jeśli spóźniliście się ze złożeniem wniosku o dotację albo nie nagromadziliście wystarczająco dużo własnych oszczędności, kredyt dla firm może być najlepszym rozwiązaniem. Niektóre banki oferują kredyty i pożyczki dedykowane nowym przedsiębiorcom na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Dla najbardziej innowacyjnych…
Bardzo dobrym źródłem finansowania może być Anioł Biznesu, czyli osoba, która wspiera finansowo nasz projekt w pierwszej fazie działalności. Z pewnością jest to rozwiązanie korzystne, jednak do zdobycia wyłącznie dla najbardziej wyróżniających się start-upów.

Dodaj komentarz