0

Czy fotowoltaika się opłaca?

W związku ze stałym trendem rosnącej energii elektrycznej, to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Zielona energia jest reklamowana, nie tylko jako bardziej przyjazna dla środowiska, ale w dłuższej perspektywie bardziej opłacalna. Jak w naszych polskich warunkach wygląda to w praktyce?

Taki mamy klimatrwe opinie
Domowe elektronie na dachu często są przedstawiane jako idealny sposób na oszczędzanie energii elektrycznej i rzeczywiście mają one wiele zalet. Instalacja fotowoltaiczna daje niezależność od zakładu energetycznego, dostęp do prądu tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do tradycyjnej sieci, możliwość odsprzedaży nadwyżki energii. W obliczu narastającego w szybkim tempie zanieczyszczenia środowiska, nie zapominajmy także o braku negatywnego oddziaływania na ekosystem. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika jest pozbawiona wad. Szczególnie w naszym polskim klimacie powinniśmy wziąć poda uwagę fakt, że w zimie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych jest ok. 20 proc większe niż w sezonie letnim, a w tym czasie ze względu na małą ilość promieniowania słonecznego instalacje fotowoltaiczne produkują znacznie mniej prądu. Według danych RWE w miesiącach zimowych jest to 20 proc. produkcji z okresu letniego.

solar-power-862602_960_720Im więcej słońca, tym bardziej się opłaca
Odpowiadając na pytanie zadane w tytule można zatem powiedzieć, że fotowoltaika się opłaca, ale to, jak szybko doczekamy się na zwrot inwestycji (średnio jest to 8 lat) w pewnej mierze zależy także od tego w jakim rejonie Polski mieszkamy. Przykładowo, jedną z najlepiej nasłonecznionych części Polski jest południowa część województwa lubelskiego, mniej efektywnie elektrownia fotowoltaiczna będzie działała np. w centralnej części województwa śląskiego. Jeśli zdecydujemy się na inwestycję w takie źródło energii, najlepiej będzie skorzystać z usług znanych i renomowanych dostawców prądu. W przypadku firm, takich jak RWE opinie tysięcy zadowolonych klientów dają większą pewność, że kosztowne komponenty i podzespoły pochodzą od najlepszych producentów na rynku, a instalacja fotowoltaiczna będzie działała długo i bezproblemowo.

Dodaj komentarz