0

Jakie są zalety i wady ogrzewania gazowego?

Ogrzewanie gazem to obecnie najczęściej wybierany sposób na ogrzanie budynku jednorodzinnego. Co prawda, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, a dzisiejszy rynek paliw oferuje także inne opcje, ale zalety ogrzewania gazowego od lat dają mu pewną przewagę nad konkurencją.

Zalety: tanie, efektywne i proste w obsłudze

fot. junkers.pl

Ogrzewanie gazowe, z pewnymi wyjątkami, np. brakiem dostępu do do sieci, jest traktowane u nas jako domyślny rodzaj ogrzewania. Zalet gazu ziemnego jako źródła ciepła w domu jest całkiem sporo. Po pierwsze, jest relatywnie tanie. W porównaniu do innych paliw umożliwiających bezobsługowe ogrzewanie, gaz jest najtańszy.

Po drugie, ogrzewanie gazem przy użyciu nowoczesnych kotłów jest wysoce efektywne. Ich sprawność pozwala uzyskać znacznie więcej energii niż w przypadku LPG czy oleju opałowego.

Trzecim argumentem za ogrzewaniem gazowym jest wygoda. Obsługa automatycznie działających, wysokosprawnych instalacji sprowadza się co najwyżej do regulowania parametrów. Od czasu do czasu potrzebna może być także konserwacja i naprawa pieców gazowych, jednak w większości przypadków wystarcza coroczny przegląd.

Do zalet ogrzewania gazowego trzeba także zaliczyć czystość – kotły nie brudzą i nie zajmują wiele miejsca, ekologię, a w niektórych przypadkach brak konieczności budowy komina.

Wady: koszty inwestycyjne i formalnościnaprawa pieców gazowych
Ogrzewanie gazowe nie jest rozwiązaniem idealnym choćby ze względu na wysokie koszty inwestycyjne – zakup kotła, zaprojektowanie i wykonanie przyłącza czy jednorazowe, ale uciążliwe i czasochłonne formalności. Warto jednak pamiętać, że przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacyjnych, inwestycja w dobry kocioł zdecydowanie się opłaca.

Dodaj komentarz