innowacyjność gospodarki
0

Reuse – szansa na innowacyjność

Jak się okazuje sektor publiczny dzierży w swych przepastnych zasobach informacje, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój innowacyjności naszej gospodarki. Dzięki uchwalonej niedawno przez Sejm ustawie odwołującej się do angielskiego terminu „reuse” z unijnej dyrektywy 2013/37/UE, obywatele naszego kraju otrzymają powszechny dostęp do danych, za które dotąd musieli słono płacić.

nowe pomysły
http://it.wnp.pl/

Pogoda dla biznesu

Na przykład możliwe będzie uzyskanie informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Dane meteorologiczne i hydrologiczne są niezbędne do przygotowania upraw w rolnictwie, czy zaplanowania robót budowlanych.

Biblioteki i muzea staną otworem

Poza tym możliwy będzie wgląd w zasoby muzeów, bibliotek i wszelkiego rodzaju archiwów państwowych. Dostęp do tych zasobów będzie tym łatwiejszy, im więcej z nich będzie zdygitalizowanych. O ile nie będą one chronione prawem autorskim, będzie można wykorzystywać w celach komercyjnych wielkie działa naszych malarzy, czy też narodowych wieszczów.

Źródło informacji: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sejm-uchwalil-ustawe-ktora-ma-pobudzic,187,0,2009019.html

Żródło obrazka wyróżniającego: it.wnp.pl

Dodaj komentarz