Zamieniają się wakacyjne przyzwyczajenia Polaków. Wedle wszelkich przewidywań na tegoroczny urlop wydamy więcej, będziemy spędzać czas aktywniej, a wielu z naszych rodaków zamiast jednego długiego wyjazdu wybierze kilka krótszych.
Na wakacje, ale inaczej
Wszystko wskazuje na to, że czasy tygodniowych lub dwutygodniowych wczasów, na które odkłada się miesiącami powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz mniej Polaków planuje spędzić urlop na „nicnierobieniu”. Według badań przeprowadzanych przez różne ośrodki wynika, że szeroko pojęte nawyki wakacyjne Polaków z roku na rok ulegają zmianom.
Aktywniej i częściej
Badania przeprowadzone przez European Summer Barometer dowodzą, że na urlop wyjeżdżamy coraz częściej. Dwa tygodnie nieprzerwanego urlopu wiele osób zamienia na kilka krótszych, podczas których wyjeżdżają w różne miejsca. Rosnącą popularnością cieszy się także aktywne spędzanie czasu, mowa tu nie tylko o rowerach czy pieszych wędrówkach, ale także aktywnościach, takich jak kitesurfing, przejażdżki quadami, loty paralotniami.
Większe wydatki bez wpływu 500 plus
Kolejną wyraźnie widoczną zmianą są coraz większe wydatki na wakacje. Choć według Mondial Assistance 78 proc. Polaków twierdzi, że program 500 plus nie ma wpływu na to, ile pieniędzy wydadzą na urlop, faktem jest, że w 2017 r. przewiduje się 7-procentowy wzrost wydatków na realizację wakacyjnych planów w stosunku do ubiegłego roku. Na wakacje za granicą wydamy średnio 300 zł więcej, a w Polsce 150 zł więcej. W sumie będzie to średnio 2060 złotych. Nie jest także niespodzianką, że urlop w Polsce, uznawanym obecnie za jeden z najbezpieczniejszych europejskich państw, wybiera aż 73 proc. naszych rodaków.
Źródło: www.polskieradio.pl, www.onet.pl