konduktor na stacji
0

Pociąg do pociągów

Zainteresowanie koleją żelazną w naszym kraju wydaje się ostatnio rosnąć. Cieszy to zapewne ekologów, którzy mają nadzieję, że coraz więcej osób przesiądzie się z samochodów dymiących pełnymi dwutlenku węgla spalinami, do przyjaznych środowisku pociągów elektrycznych. Przyjrzyjmy się ostatnim doniesieniom z rodzimych torów, trakcji i stacji kolejowych.

Szybki jak Pendolino

Od kiedy 14 grudnia 2014 pierwszy pociąg Pendolino ruszył po torach miedzy Warszawą, a największymi miastami w naszym kraju, podróżuje nam się wygodniej i szybciej. Miejscami mkniemy nawet 200 km na godzinę.

Ekologiczny dworzec w Nasielsku

ekologiczny dworzec nasielsk
http://www.whitemad.pl/

W sierpniu 2015 oddano do użytku pierwszy innowacyjny dworzec systemowy w Nasielsku. Jest on wyposażony w panele słoneczne, energooszczędne oświetlenie LED i czujniki obecności. Ponadto ogrzewanie pomieszczeń wspomaga powietrzna pompa ciepła, a zamontowany na dachu i wokół zewnętrznych ścian stacji system odzyskiwania wody deszczowej zmniejsza zużycie wody z wodociągów.

Trochę historii kolei

Turyści podróżujący po zakątkach naszego kraju mogli w wielu miastach takich jak Sochaczew, Wolsztyn, Kościerzyna czy Jaworzyna Śląska zwiedzić lokalne muzea kolejnictwa. Na miejscu można między innymi obejrzeć stare modele parowozów i wagonów z początków XIX stulecia. Niektóre muzea wypuszczają pociągi retro na szyny proponując pasażerom romantyczne przejażdżki z parą unoszącą się z komina lokomotywy i z głośnym gwizdem w tle.

lokomotywa parowa
http://nelrawlison.flog.pl/

Złoty pociąg z Wałbrzycha

Trwają poszukiwania złotego pociągu na 65 kilometrze trasy z Wrocławia do Wałbrzycha. Według pogłosek miał on przewozić kosztowności z okresu II wojny światowej i zostać ukryty przez nazistów w zasypanym tunelu kolejowym. Obecnie teren jest badany przed saperów na okoliczność obecności min oraz niewypałów i niewybuchów.

źródło obrazka wyróżniającego: podroze.onet.pl

Dodaj komentarz