0

Jak płacić telefonem – różne formy płatności i ich bezpieczeństwo

Wydawało się, że płatności kartą zbliżeniową i bankowość mobilna to najwygodniejsze formy płatności bezgotówkowych, ale pojawienie się płatności telefonem szybko zweryfikowało ten pogląd. Płatność telefonem jest obecnie najszybszym i najwygodniejszym sposobem na płacenie za zakupy. Jeśli cenisz swój czas, tu znajdziesz najważniejsze informacje o różnych formach płatności telefonem.

Jak płacić telefonem w sklepie?

Człowiek w sklepie wyciąga telefon i płaci przykładając go do terminala płatniczego – dziś taki widok jest już zupełnie normalny, choć dopiero parę lat temu oswoiliśmy się ze zbliżeniowymi kartami płatniczymi. Płatności za pomocą telefonu, możliwe do realizacji w sklepach stacjonarnych i internetowych, przestały dziwić jednak wciąż korzysta z nich stosunkowo nieduża część Polaków. A szkoda, bo jest to rozwiązanie maksymalnie wygodne, proste, bezpieczne i szybkie. Korzystając z płatności telefonem można zapomnieć o noszeniu wypchanego portfela i gubiących się kartach płatniczych, a do tego zaoszczędzić cenne minuty podczas dnia pełnego obowiązków. Poniżej przedstawię najważniejsze informacje na ten temat, które być może rozwieją wątpliwości osób niezdecydowanych na płatności telefonem.

Różne formy płatności telefonem

Istnieją różne sposoby płacenia telefonem. Zbliżeniowe formy płatności to przede wszystkim naklejki zbliżeniowe, moduły NFC i aplikacje. To dzięki nim można po prostu zbliżyć telefon do terminala i zapłacić za zakupy. Popularną formą płatności telefonem jest także BLIK.

Jak działają naklejki zbliżeniowe?

Naklejki zbliżeniowe działają tak samo jak karta zbliżeniowa. Można je umieścić na telefonie, ale także każdym innym przedmiocie, np. na breloczku i szybko zapłacić przykładając go do terminala. Aby uzyskać naklejkę zbliżeniową (nie są dostępne w każdym banku), należy złożyć wniosek w swoim banku i uiścić stosunkowo niewielką opłatę. Tego typu płatności nie są mniej bezpieczne niż zwykłą kartą zbliżeniową. Dla zmniejszenia ryzyka kradzieży środków z karty, można ustawić limit dziennych płatności, a przede wszystkim odpowiednio przechowywać przedmioty z naklejkami zbliżeniowymi i nie podawać nikomu swojego kodu PIN.

Czym są moduły NFC?

Pod tym skrótem kryje się nazwa technologii, wykorzystywanej w telefonii komórkowej do bezdotykowej i bezprzewodowej transmisji danych, m.in. płatności telefonem. Kiedy dojdzie do zbliżenia dwóch urządzeń wykorzystujących NFC, następuje wymiana informacji za pomocą pas radiowych ISM. Wykorzystywanie modułów NFC jest możliwe w smartfonach, które posiadają antenę NFC, kartę SIM obsługującą NFC lub mają zainstalowane odpowiednie aplikacje. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, płatności z wykorzystaniem modułów NFC nie różnią się zbytnio od kart zbliżeniowych. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku należy chronić przedmiot służący do płacenia oraz znajdujące się na nim dane. A w przypadku kradzieży natychmiast zastrzec dane w banku.

Aplikacje do płatności zbliżeniowych:

  • Google Pay dla telefonów z androidem. Aplikacja wymaga dodania danych kart – wpisania lub zrobienia zdjęcia, a po zakończonej konfiguracji pozwala płacić zbliżeniowo. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wprowadzanie kart podarunkowych i lojalnościowych.
  • Apple Pay dla iPhone i Apple Watch. Podobnie jak w Google Pay, w celu dodania karty telefonicznego portfela należy wpisać dane karty lub zrobić jej zdjęcie. W nowej wersji aplikacji możliwe jest dodanie nawet 12 kart.

BLIK – jak działają płatności za pomocą kodów?

Kolejną formą płatności telefonem jest BLIK – bezgotówkowy system płatności, który wywodzi się z płatności IKO. BLIK jest kontrolowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Stosowanie BLIK jest równie proste jak inne płatności telefonem, jednak działa na innej zasadzie. Posiadacz aplikacji BLIK przy płaceniu musi wygenerować kod w swoim smartfonie, wpisać go na terminalu, a następnie potwierdzić na telefonie. Cała operacja trwa bardzo krótko i można ją przeprowadzić zarówno przy zakupach stacjonarnych, jak i internetowych i przy wypłacie z bankomatu. Kody są jednorazowe, a płatności BLIKIEM są chronione limitem i możliwe do zablokowania w banku lub bankowości internetowej.

Czy warto płacić telefonem?

Na pytanie o to, czy warto płacić telefonem wiele osób, które wybierają te formy płatności odpowie zdecydowane tak. Przede wszystkim dlatego, że płacenie telefonem jest bezpieczne (dane karty nie są przekazywane do sklepu), wygodne i szybkie. Jeden telefon może zastąpić kilka kart, dzięki czemu nie trzeba ich nosić ze sobą i ryzykować zgubienia lub kradzieży. Płatność zbliżeniowa lub za pomocą BLIK może pomóc w przypadku awarii systemu Visa lub Mastercard. Oczywiście, jest także druga strona medalu – utrata telefonu naraża na brak środków płatniczych. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, bo płatności telefonem to naprawdę duże ułatwienie. W razie wątpliwości można wybrać formę pośrednią – tradycyjne stosowanie kart płatniczych oraz telefonu w sytuacjach, gdy potrzebne jest przeprowadzanie błyskawicznej transakcji.

Dodaj komentarz