W zdecydowanej większości przypadków samochód na firmę jest niezbędny dla prawidłowego działania biznesu. Z zakupem auta dla biznesu wiążę się jednak sporo ważnych decyzji, jak choćby sposób finansowania. Zanim zdecydujesz się na samochód na firmę, poznaj najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem.
Jak sfinansować samochód na firmę?
Decyzja podjęta – wiadomo, że w firmie niezbędne będzie auto oraz jakie auto kupić. Kolejna kwestia jest dla wielu przedsiębiorców o wiele trudniejsza – w jaki sposób sfinansować samochód dla firmy? Zasadniczo są na to dwa sposoby – zakup pojazdu lub leasing. Oczywiście, można także korzystać ze swojego prywatnego samochodu. Jest to rozwiązanie wygodne, choć wiąże się w pewnymi ograniczeniami, takimi jak prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT – tzw. kilometrówki. W tym wpisie zajmiemy się jednak najważniejszymi sprawami, związanymi z zakupem lub leasingiem samochodu, przeznaczonego na użytek działalności gospodarczej.
Zakup samochodu na firmę za gotówkę lub kredyt
Kupno samochodu na własność z pewnością ma sporo zalet. Po pierwsze, pojazd staje się własnością firmy, co jest szczególnie opłacalne dla tych przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT. Korzystając z tego rozwiązania można nabyć zarówno auto nowe, jak i używane. Po wprowadzeniu auta do ewidencji środków trwałych (w przypadku samochodów osobowych o wartości powyżej 10.000 zł) i poddaniu go amortyzacji, przedsiębiorca może wrzucić wydatki na eksploatację samochodu w koszty uzyskania przychodu. Startujący przedsiębiorcy i małe firmy, którzy chcieliby uzyskać kredyt na sfinansowanie samochodu osobowego lub dostawczego dla firmy mogą jednak napotkać przeszkody w postaci zdolności kredytowej. Ci, którzy nie mogą liczyć na uzyskanie niezbędnych środków finansowych za pośrednictwem banku oraz nie chcą mieć do czynienia z skomplikowanymi formalnościami tego rozwiązania, mogą wybrać inną opcję – jedną z form leasingu.
Leasing samochodów osobowych i dostawczych
Porównując leasing i kredyt można dojść do wniosku, że pierwsze rozwiązanie jest prostsze, a nierzadko także bardziej opłacalne. Najważniejsze zalety leasingu to: minimum formalności, korzyści podatkowe oraz możliwość zaliczenia do kosztów firmy przychodzącej co miesiąc faktury. Leasing samochodów osobowych i dostawczych chętnie wybierają zarówno początkujący biznesmeni, jak i przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy od lat, dlatego nawet jeśli początkowo nie jest się przekonanym do tej opcji, warto poznać zasady jej działania, aby móc świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.
Dwa rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy
W Polsce najbardziej popularny jest podział na leasing operacyjny i finansowy. Są to zupełnie inne rodzaje umów, między którymi istnieje szereg różnic, mających wpływ na późniejsze rozliczenia. Podstawowa różnica polega na tym, że w przypadku leasingu operacyjnego samochód należy do majątku leasingodawcy, czyli firmy oferującej leasing. Pod koniec trwania umowy leasingobiorca ma możliwość wykupienia auta. Odwrotnie jest w leasingu finansowym, w którym jest ono wpisywane do składników majątku leasingobiorcy, a co za tym idzie, to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Wraz z spłatą ostatniej raty pojazd przechodzi na własność przedsiębiorcy.
Różnice dotyczą też minimalnego czasu trwania umowy leasingowej. W operacyjnym musi być on dłuższy niż 40 proc. czasu amortyzacji, a w finansowym – okres trwania umowy może być ustalony indywidualnie (powyżej 12 miesięcy).
Ważna jest także możliwość zaliczania wydatków związanych z leasingiem w koszty firmy. Leasing operacyjny umożliwia wrzucenie w koszty opłaty wstępnej, rat leasingowych oraz wydatki związanych z użytkowaniem samochodu, m.in. na paliwo czy serwis. Drugi rodzaj leasingu daje możliwość rozliczenia w kosztach firmy następujących kosztów: odsetki od rat, odpisy amortyzacyjne i koszty eksploatacji.
Ostatnia różnica, która jest istotna przy wyborze leasingu to kwestia naliczania podatku VAT. W leasingu operacyjnym nalicza się go do każdej raty leasingowej, a w finansowym VAT jest opłacany razem z fakturą na całą wartość samochodu.
Leasing a auto używane
Poruszając temat leasingu trzeba także powiedzieć o możliwości sfinansowania tym sposobem auta używanego. Takie rozwiązanie jest możliwe, choć trzeba się przy nim liczyć z pewnymi komplikacjami. Wpływ na możliwość zawarcia umowy leasingowej na samochód używany ma kilka czynników, m.in.: wiek i źródło z jakiego pochodzi. Ponadto trzeba pamiętać, że w tym przypadku konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów: przeglądu stanu technicznego, wyceny i pełnego ubezpieczenia, dlatego najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może być wybór auta używanego z firmy, oferującej jednocześnie wszystkie usługi związane z leasingiem. W takiej ofercie często można liczyć na promocyjne stawki ubezpieczeń, niski wkład własny i niskie raty.
Alternatywne rozwiązanie – wynajem długoterminowy
Na koniec warto wspomnieć o alternatywnej dla zakupu i leasingu formie finansowania auta dla firmy. Wynajem długoterminowy cieszy się coraz większą popularnością w przypadku firm, które potrzebują pojazdu tylko na pewien okres. W praktyce jest to opcja podobna do leasingu, z tą różnicą, że w po okresie wynajmu auto nie przechodzi na własność wynajmującego.