0

Jak otrzymać kredyt na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny, wkład własny, zdolność kredytowa – to terminy, które musi poznać zdecydowana większość Polaków, którym marzy się zakup swoich pierwszych kątów. Jakie są najważniejsze warunki do otrzymania kredytu hipotecznego? Co trzeba wiedzieć o wkładzie własnym i zdolności kredytowej? To najważniejsze pytania, jakie zadają sobie młodzi ludzie, pragnący uzyskać kredyt na mieszkanie, odpowiedzi znajdziecie w tym tekście.

Hipoteczny kredyt na mieszkanie

Czy żyjąc i pracując w Polsce kupno mieszkania nie stanowi większego problemu? Ze statystyk mogłoby wydawać się, że tak, są to jednak nieruchomości zakupione dzięki uzyskaniu kredytu hipotecznego. Według danych Biura Informacji Kredytowej z ubiegłego roku, wzrost kredytów na mieszkanie wzrósł o kilkanaście procent, a wiele wskazuje na to, że w tym roku ta liczba będzie jeszcze wyższa.

Przy wysokości zarobków i cenach mieszkań zdecydowanej większości młodych ludzi w Polsce, kredyt na mieszkanie jest nadal jedynym sposobem na zakup własnego lokum. Z drugiej strony, banki starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i możliwościom tej grupy osób i oferują rozwiązania ułatwiające uzyskania kredytu, nawet dla osób uzyskujących średnie wynagrodzenie albo nieposiadających wkładu własnego. I choć kredyt hipoteczny to umowa, która wiąże klienta z bankiem na długie lata, dziesiątki tysięcy osób rocznie korzystają z tej opcji.

Kredyt na mieszkanie – ile wkładu własnego?

Mogłoby wydawać się, że tak duża ilość uzyskiwanych kredytów hipotecznych oznacza, że warunki uzyskania pieniędzy nie są trudne do spełnienia. Po części jest to prawda, jednak zanim zacznie się wybierać meble do nowego salonu, trzeba pamiętać o dwóch najważniejszych warunkach, o których będzie mowa w tym tekście – wkładzie własnym i zdolności kredytowej. Wkład własny to warunek konieczny do uzyskania kredytu hipotecznego. Jego minimalna wysokość regulowana przez ustawę w 2018 roku wynosiła 10 procent. Dla wielu młodych ludzi, zwłaszcza zamieszkujących największe aglomeracje miejskie, nawet ta kwota może być zbyt wysoka. Inni decydują się przeznaczyć na wkład własne swoje całe oszczędności, nie pozostawiając sobie środków na nieprzewidziane wydatki w przyszłości.

Musimy także pamiętać, że niski wkład własny oferowany przez niektóre banki wiąże się z większą ratą kredytu. Na szczęście brak 20-40 tys. złotych, które można przeznaczyć nie zamyka jeszcze drogi do zakupu własnego mieszkania. W takiej sytuacji pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie – tzw. kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego.

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego

W praktyce korzystanie z tej opcji nie oznacza faktycznie braku wkładu własnego, ponieważ jest on niezbędny do udzielenia kredytu hipotecznego. Chodzi o sytuacje, gdy kredytobiorca nie posiada wymaganej sumy i potrzebuje sposobu, aby ją zastąpić. Zdecydowanie najlepszym jest skorzystanie z darowizny od rodziny – rodziców, dziadków, współmałżonka. Te osoby mieszczą się w pierwszej grupie podatkowej, dlatego w tym przypadku darowizna wiąże się wysoką kwotą zwolnienia z podatku. Kolejnym pomysłem na poradzenie sobie z problemem braku wkładu własnego jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jest to oferta niektórych banków, które chcą pomóc klientom, spełniającym pozostałe warunki otrzymania kredytu hipotecznego. Polega na pokryciu przez bank wkładu własnego, ale wiąże się z koniecznością spłacania większych rat kredytu.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny przy niskim wkładzie własnym można go zabezpieczyć inną nieruchomością lub działką pod budowę domu. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy działka lub nieruchomość nie są obciążone hipoteką, służebnością lub innym kredytem. Co ważne, nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie kredytu nie musi być własnością kredytobiorcy. Mniej popularnym, ale akceptowalnym przez niektóre banki rozwiązaniem jest wykorzystanie jako wkładu własnego pieniędzy zgromadzonych na koncie emerytalnym.

Kredyt na mieszkanie – wymagania

Kolejną kwestią, która ma podstawowe znaczenie przy staraniu się kredyt hipoteczny jest zdolność kredytowa. Trzeba liczyć się z tym, że pracownicy banku będą dokładnie badać sytuację finansową przyszłego kredytobiorcy, aby upewnić się, że będzie on w stanie spłacać kolejne raty trwającej wiele lat umowy. Najważniejsze elementy składające się na zdolność kredytową to: wysokość miesięcznych dochodów, rodzaj umowy, comiesięczne zobowiązania finansowe (np. opłaty za czesne, abonament, inne pożyczki i kredyty), ilość osób na utrzymaniu, historia spłat wcześniejszych zobowiązań finansowych. Do tego dodatkowo można zaliczyć rodzaj wykonywanego zawodu, posiadanie polisy na życie, wielkość gospodarstwa domowego.

Do badania zdolności kredytowej warto się dobrze przygotować. Z pewnością stabilne zatrudnienie, umowa o pracę na czas nieokreślony, odpowiednio długi czas prowadzenia własnej firmy w przypadku przedsiębiorców i brak problemów ze spłatą zobowiązań finansowych w przeszłości, będą mocnymi atutami osoby starającej się o kredyt.

Dodaj komentarz