0

Logowanie na konto bankowe – jak to robić bezpiecznie?

Jednym ze sposobów na wyłudzenie danych internetowego konta bankowego jest zainfekowanie komputera lub telefonu użytkownika bankowości internetowej wirusem. W ten sposób złodzieje mogą podmienić stronę logowania i przechwycić kody SMS, niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Jak bronić się przed tego typu przestępstwami?

Zwracaj uwagę na szczegóły

Czujność użytkownika internetowego konta bankowego powinny wzbudzać nawet drobne zmiany, widoczne podczas logowania, np. konieczność podania całego hasła, a nie poszczególnych cyfr.

Nie otwieraj linków przekierowujących do strony logowania do bankowości internetowej. Oszuści mogą stworzyć stronę do złudzenia przypominającą stronę naszego banku, a następnie wykraść wprowadzone login i hasło.

Unikaj logowania na stronę banku z nie swojego komputera

Wpisywane przez nas dane mogą być nie tylko wykradzione, np. przez oprogramowanie zainstalowane na komputerze w kafejce internetowej, ale także podejrzane przez złodzieja.

Nie otwieraj załączników, które wyglądają podejrzanie. Otwarcie nietypowego pliku może spowodować zainstalowanie na komputerze złośliwego oprogramowania, które przekaże złodziejom dane logowania do konta. Jakich załączników należy unikać? Przede wszystkich plików posiadających niespotykane rozszerzenie.

Na koniec najbardziej oczywiste, ale nadal pomijane przez wielu internautów – adres strony logowania zawsze powinien zaczynać się od https://, a adres banku najlepiej wpisywać z pamięci, a nie szukać go w wyszukiwarce. Według danych policji, te proste błędy mogły pomóc złodziejom w wielu przypadkach kradzieży danych.

Dodaj komentarz